Babiš: Portfolio týkající se právního státu by bylo pro ČR velkým vyznamenáním

© European Union, 2018

Premiér Babiš se nechal slyšet, že zpráva o nabídce portfolia od budoucí předsedkyně EK von der Leyenové pro českou kandidátku Věru Jourovou je stará, nepotvrzená informace. Zisk portfolia týkajícího se právního státu by byl podle premiéra pro Česko prestižní záležitostí. Ministr zahraničí Petříček však sdělil ČTK, že zájmem Česka je zisk ekonomického portfolia či postu místopředsedkyně Komise.

Česká vláda dál usiluje o ekonomické portfolio v Evropské komisi, nebo pozici místopředsedkyně EK. Řekl to ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), v reakci na spekulace portálu Politico o možném dosazení české kandidátky Věry Jourové do čela dohledu nad dodržováním principů demokratického a právního státu. Informace portálu vyvolaly u českých politiků rozporuplné reakce včetně podezření, že jde o žert či popíchnutí.

Petříček zdůraznil, že nejde o konečné rozhodnutí a Jourovou čekají ještě další jednání. Navíc, seznam nominantů ještě není úplný, svého kandidáta zatím nedodala Itálie.

„Za nás stále platí to, že bychom usilovali o nějaké portfolio v oblasti ekonomických politik nebo digitální trh, případně místopředsednickou pozici,“ řekl ministr.

Jourová strážcem právního státu? Česká kandidátka do EK má nabídku portfolia, píše Politico

Česká kandidátka na post eurokomisařky Věra Jourová dostala podle serveru Politico od budoucí předsedkyně Komise Ursuly von der Leyen nabídku na porfolio. To by se mělo týkat demokracie a právního státu.

Smysl pro humor budoucí předsedkyně EK

„Vzhledem k tomu, že Věru Jourovou nominovalo Babišovo ANO, tak šéfka EK osvědčila smysl pro humor nebo chtěla popíchnout českého premiéra. Ale buď jak buď, rozhodně to není nějaké silnější portfolio, třeba ekonomické, o kterém snila česká vláda,“ uvedl předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

„Pověřit Babišova člověka dozorem nad vládou práva prosazování tohoto principu v EU nepřispěje a je to známkou slabosti nominované předsedkyně EK,“ napsal ČTK europoslanec Pirátů Mikuláš Peksa s odkazem na dotační kauzu premiéra Andreje Babiše (ANO) a spory o to, zda je předseda vlády s ohledem na správu svého majetku ve sporu zájmů.

„Portfolio je bez vlivu na významnou legislativu EU. Věra Jourová bude tlačena do peskování členských států nepohodlných Bruselu. Což není oblíbená pozice, a proto o ni nikdo nestojí,“ řekla europoslankyně za KSČM Kateřina Konečná a upozornila, že „Pozice byla navíc v minulém období alespoň spojena s místopředsednickou funkcí v EK, což teď, jak se zdá, již není“. Věc by podle ní mohla být „sladkou pomstou Bruselu“.

Podle předsedy lidovců Marka Výborného jde o spekulaci, která určitě neposiluje vyjednávací pozici ČR. „Pokud by to tak dopadlo, velmi by záleželo na rozsahu věcí, které by toto portfolio obsahovalo. A to není vůbec jasné,“ poznamenal.

Je to oficiální, vláda na post české eurokomisařky nominovala Věru Jourovou

Dnes česká vláda na prvním zasedání po vládních prázdninách definitivně potvrdila nominaci Věry Jourové na pozici evropské komisařky za Českou republiku. Dnešek je zároveň posledním dnem, kdy mají členské státy EU nominace odevzdat.

Babiš by byl za právní stát rád

Podle českého premiéra by byl zisk portfolia týkajícího se právního státu pro Česko naopak dobrou zprávou. Při pracovní cestě v Turecku novinářům sdělil, že by to byla prestižní záležitost, ale že informace o takové nabídce nemá.

„Politico přináší asi tak měsíc starou spekulaci. Pokud by to byla pravda, tak si myslím, že pro Českou republiku by to bylo veliké vyznamenání. […] Ale já takovou informaci v tuto chvíli po rozhovorech, které jsme vedli, nemám,“ uvedl Babiš a dodal, že taková informace zazněla pouze ze zákulisí Bruselu.

O možném portfoliu pro Jourovou informoval v úterý portál Politico s odvoláním na dva vysoce postavené činitele. Podle něj jde o vstřícný krok nové předsedkyně Evropské komise vůči zemím Visegrádské čtyřky. Někteří tamní politici kritizovali postup končící Komise vůči středoevropským státům, její zaměření na právní stát a jeho dodržování v daném regionu je podle nich nespravedlivé.

Do údajně nabídnutého portfolia by měla také spadat problematika dezinformací a nenávistného projevu. V končící Komisi má Jourová na starosti spravedlnost, ochranu spotřebitelů či rovné příležitosti žen a mužů.

Pět let Věry Jourové v Evropské komisi. Čemu se věnovala česká eurokomisařka

Česká vláda vyslala Věru Jourovou do Evropské komise i podruhé. Na svoji novou agendu eurokomisařka teprve čeká, dosud se zabývala například GDPR, spotřebitelskými otázkami nebo bojem proti praní špinavých peněz.