Babiš: Portfolio pro posílení demokracie je pro nás ctí

© European Union, 2019

Pro Českou republiku je velký úspěch, že má poprvé významný post místopředsedy Evropské komise (EK), napsal ČTK premiér Andrej Babiš (ANO). Je to vyznamenání pro Česko a ve spojení s portfoliem i ohromná důvěra, uvedl.

Eurokomisařka Věra Jourová bude mít v novém týmu šéfky EK Ursuly von der Leyenové na starosti dodržování hodnot Evropské unie a transparentnost. Vicepremiér a předseda vládní ČSSD Jan Hamáček ČTK napsal, že portfolio není silné ekonomické, ale je klíčové pro zachování společných hodnot, na kterých stojí EU.

„Bylo mou prioritou získat takto vlivný vysoký post pro Českou republiku. Jedná se o prestižní pozici s vysokým vlivem v Bruselu, důležitý a koncepční post,“ uvedl premiér Andrej Babiš. Předseda vlády to považuje za ocenění pro Česko i Jourovou. Zároveň kvitoval, že střední Evropa bude mít ve vedení EK dva zástupce. Kromě Jourové bude místopředsedou také slovenský eurokomisař Maroš Šefčovič. Babiš doufá v to, že nová Komise tak bude mít příležitost lépe chápat problémy a vnímání zemí visegrádské čtyřky (V4), tedy ČR, Slovenska, Polska a Maďarska.

Infografika: Známe nové složení Evropské komise. Jourová bude místopředsedkyní

Nově zvolená předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová představila 10. září 2019 složení týmu komisařů. Pokud je schválí Evropský parlament, dne 1. listopadu se kolegium chopí úřadu.

ČR původně usilovala o ekonomickou agendu

Dříve předseda vlády hovořil jako o cíli pro ČR o ekonomickém portfoliu. Zmínil se například o vnitřním trhu či mezinárodním obchodu. „Portfolio pro posílení demokracie je pro nás velkou ctí a vyznamenáním. Je to pro mě výrazem uznání, že Česko a dříve Československo má v oblasti demokracie a lidských práv skvělou historii, založenou už Tomášem Garriguem Masarykem, na kterou může paní Jourová navázat. Uznání, že jsme si demokracii v roce 1989 znovu vybojovali a že je pro nás mimořádně cenná, protože víme, co to znamená, ji ztratit,“ dodal předseda vlády.

„Svěřené portfolio má i velmi konkrétní obsah, paní Jourová bude řešit některá nejaktuálnější rizika, která nás ohrožují, jako manipulace voleb, výzvy k násilí na internetu, kyberšikana našich dětí. Jsou to věci, které ovlivňují naše životy, životy našich dětí a ve svém důsledku další vývoj Evropy, evropské civilizace,“ poznamenal Babiš.

Bylo dobré vsadit na von der Leyenovou

Premiér dodal, že je pyšný, že právě Jourová reprezentuje ČR. V minulosti podle něj prokázala statečnost a velkou osobní odvahu a integritu. Uvedl také, že sám odvedl na zisku postu pro Jourovou spoustu práce. „Ukázalo se tady velmi důležité pevné spojenectví se zeměmi V4. Ukázalo se, že bylo dobré vsadit na Ursulu von der Leyenovou, která dodržela své slovo, komunikovala s námi, osobně i po telefonu. Byl jsem velmi aktivní, řešil to a výsledkem je, že Česká republika teď bude mít v Bruselu daleko větší vliv,“ doplnil předseda vlády.

Ministr zahraničí a místopředseda ČSSD Tomáš Petříček na twitteru Jourové pogratuloval k pozici místopředsedkyně. „Bude mít na starosti samotnou podstatu EU, tedy ochranu demokratických hodnot. Třicet let od sametové revoluce to pokládám za symbolické. Jde o principy, kterými se musí řídit všechny členské státy,“ napsal.