Audit Evropské komise ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše je podle ministerstva financí předběžným návrhem, který se ještě může změnit. Ministerstvo financí, které potvrdilo, že dostalo anglickou verzi zprávy, nyní čeká na doručení české verze auditu. Na tu bude reagovat, obvyklá lhůta na vyjádření je jeden až dva měsíce, sdělilo ČTK ministerstvo financí.
„Návrh auditní zprávy je v rozsahu 71 stran anglicky psaného textu a hned v úvodu je opatřen disclaimerem (pozn. upozorněním), že se jedná o prozatímní zjištění, závěry a doporučení auditorů EK, která mohou být měněna na základě dalších informací od národních orgánů. Proto má být dle této informace zpráva považována za důvěrnou do doby uzavření procesu a do doby vydání finálních zjištění,“ řekl ČTK mluvčí MF Michal Žurovec.
Dále uvedl, že na návrh zprávy bude ČR reagovat ve lhůtě, kterou EK stanoví ve chvíli, kdy bude do ČR doručovat českou verzi zprávy. „Ta je zpravidla zasílána do jednoho měsíce po anglické verzi. Obvyklá lhůta na vyjádření je jeden až dva měsíce od doručení návrhu zprávy v národním jazyce,“ uvedl Žurovec.
Hospodářské noviny a Neovlivní.cz dnes informovaly, že premiér Andrej Babiš (ANO) je podle Evropské komise ve střetu zájmů kvůli přetrvávajícím vazbám na své bývalé podniky. K tomuto závěru dospěl audit, který komise poslala českým úřadům. Všechny prověřované evropské dotace, které obdržela skupina Agrofert od února 2018, chce Brusel vrátit zpět. Babiš vložil Agrofert předloni kvůli českému zákonu o střetu zájmů do svěřenského fondu.
Na novinky už reagovali předsedové dalších politických stran včetně Petra Fialy (ODS), Ivana Bartoše (Piráti) nebo Marka Výborného (KDU-ČSL).
Žádáme zveřejnění rozhodnutí EK a vyčíslení toho, kolik peněz od roku 2018 získal Agrofert z EU a z ČR. Budeme požadovat, aby peníze, které bude muset vrátit ČR, byly vymáhány po Agrofertu. Současně by do vyjasnění situace mělo dojít k zastavení poskytování dotací Agrofertu.
— Petr Fiala (@P_Fiala) May 31, 2019
Podle Evropské komise je premiér ve střetu zájmů a chce pro Agrofertu zpátky neoprávněně čerpané dotace. Svoláme schůzi opozičních stran. Pokud se ukáže, že jsou informace pravdivé, budeme chtít hlasování o nedůvěře vlády.
— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) May 31, 2019
Tady to je myslím jasné, náš daňový poplatník se nesmí ani korunou podílet na řešení osobních firemních problémů premiéra. Svěřenecký fond, nesvěřenecký fond. Očekávám, že se k tomu postaví čelem! https://t.co/a22WYEzkcJ prostřednictvím @hospodarky
— Marek Výborný (@MarekVyborny) May 31, 2019
Babiš ve čtvrtek ve Sněmovně při interpelacích uvedl, že o zprávě neví, nikdo mu žádnou nedal. Babiš dlouhodobě jakákoli pochybení opakovaně odmítá a připomínky věci v českých i zahraničních médiích označuje za štvavou politickou kampaň.
Na možný Babišův střet zájmů loni upozornila nevládní organizace Transparency International. Premiér podle jejího právního názoru i po vložení své firmy Agrofert do svěřenských fondů může holding ovlivňovat, zároveň má jako předseda vlády vliv i na jednání o podobě evropského rozpočtu a o rozdělování evropských dotací v Česku. Evropský parlament v půlce loňského prosince přijal rezoluci, v níž vyzval Evropskou komisi k přijetí kroků ve věci možného Babišova střetu zájmů.