Babiš: Evropská rada by měla být koaliční vládou Evropy

© European Union

Vlády Česka a Slovenska dnes společně jednaly ve Valticích. Český premiér Andrej Babiš připomněl, že Evropská rada by podle něj měla změnit své fungování. Tématem jednání bylo i NATO.

Podle Andreje Babiše by Evropská rada měla jednat častěji a diskutovat o tématech, která si sama vybere. Se svým slovenským protějškem Peterem Pellegrinim na tiskové konferenci hovořili také o potřebě hlubšího jednání evropských členů Severoatlantické aliance.

Babiš kritizuje, že agendu schůzek hlav států a premiérů určují úředníci. Vrcholní představitelé unijních zemí by se podle něj měli scházet častěji a diskutovat o tématech, které si sami vyberou. Ta by chtěla Unii předkládat i Visegrádská čtyřka, do které patří vedle ČR a SR také Maďarsko a Polsko. Babiš uvedl, že V4 je v Evropské radě aktivní a vystupuje jednotně. Podle českého premiéra by měla Evropská rada hlavně probíhat „jako debata, ne jako série projevů,“ dodal. 

Osud V4 není zpečetěn. V EU ještě může hrát významnou roli, shodli se odborníci

O vyprázdnění visegrádské spolupráce a negativní image V4 v Evropě toho bylo v poslední době napsáno mnoho. Jak to ale bude s V4 v budoucnu? Chopí se visegrádské státy příležitosti, najdou společná témata a napraví si reputaci v Evropské unii?

Rozdílná prohlášení evropských lídrů podle něj někdy plynou z toho, že vzájemně nemají dost informací o svých názorech. Změny by měl podle Babiše doznat jednací řád Evropských rad. Pellegrini apeloval také na to, aby byly summity efektivnější. Pokud by se jednání nekonala za zavřenými dveřmi, možná by to prospělo kvalitě projevů, míní.

Babiš a Pellegrini ve společném prohlášení zveřejněném na webu uvedli, že česká i slovenská vláda budou podporovat novou Evropskou komisi Ursuly von der Leyenové v tom, aby její činnost přispívala k posilování evropské soudržnosti a přinášela konkrétní řešení důležitá pro občany.

Země chtějí koordinovat své pozice k přípravě víceletého finančního rámce EU pro roky 2021 až 2027. Jejich cílem je vyjednat vyšší balík financí pro kohezní politiku. „Není možné akceptovat snížení koheze. Budeme za to bojovat,“ uvedl Babiš.

Přátelé koheze se nechtějí vzdát evropských dotací. Šestnáctka států v Praze podepsala deklaraci

Evropská unie se stále nedohodla na podobě nového víceletého finančního rámce, podle kterého se plánují společné výdaje. Využít toho chce skupina 16 států, která plánuje na poslední chvíli společně zatlačit na zachování objemu financí v politice soudržnosti.

Budoucnost EU, obchodní politika i NATO

Za klíčovou prioritu EU považují aktivní a otevřenou obchodní politiku. „Protekcionismus a vytváření bariér nepovažují (ČR a SR) za cestu vpřed,“ uvedli premiéři. Obě vlády podporují dokončení současných jednání o obchodních dohodách, například s USA.

S ohledem na ofenzivu Turecka na severu Sýrie se Babiš vyslovil pro debatu evropských zemí o bezpečnosti kontinentu. „My v rámci NATO sdílíme stejné hodnoty, ale tři státy jsou mimo Evropu a my bychom potřebovali nějakou dohodu v rámci evropských států, členů NATO,“ uvedl. Myšlenka evropské armády však jeho podporu nemá. 

70 let evropské obranné politiky. Bude konečně funkční?

Společná obrana a bezpečnost se stává jednou z hlavních priorit evropské integrace. Její kořeny však sahají až ke konci druhé světové války. Od té doby však společná spolupráce v této oblasti spíše zaostávala. Situace se ale začala v posledních letech měnit, a to zejména kvůli ruské hrozbě a migrační krizi. Otázkou zůstává, zdali současné ambiciózní návrhy a iniciativy budou v nejbližší době skutečně realizovány a jestli se z Evropské unie stane silný hráč i v oblasti obrany a bezpečnosti.

Babiš kritizoval i program dvoudenního summitu NATO, který se uskuteční začátkem prosince ve Velké Británii. „Ten program je tři hodiny, každá země má tuším čtyři minuty. To je nedostatečné, možná evropské členské státy NATO by o tom měly diskutovat,“ uvedl.

Podle Babiše má NATO několik problémů, diskuse by se proto neměla soustředit pouze na to, kdo splňuje 2% hranici výdajů na obranu. Jedním z problému je podle něj například zastaralost zakládající smlouvy Aliance. Pellegrini doplnil, že jsme v současné době svědky „krize multilaterálních organizací“. 

NATO bylo, je a bude skvělé, shodují se experti. Ne vše je ale v alianci v pořádku

Navzdory tomu, že za posledních 70 let prošlo mezinárodní prostředí mnoha změnami, Severoatlantická aliance dokázala zůstat relevantní. Má-li tomu tak být i nadále, je třeba zamyslet se nad jejím vnitřním fungováním, zaznívá od odborníků.

Slovenský premiér v této souvislosti hovořil také o schizofrenním postavení zbytku NATO vůči Turecku. „Člen NATO vykonal nějakou bojovou operaci, po které my ostatní členové NATO v Evropské unii budeme diskutovat, jaké sankce bychom měli přijmout,“ uvedl. Turecko navíc porušuje mezinárodní dohody a ještě začíná Evropu veřejně vydírat, dodal.

„Máme ambici mluvit do toho, jak vypadá náš region a jak vypadá EU,“ řekl na tiskové konfernci Pellegrini a vyjádřil podporu Babišově iniciativě připravit za země V4 společný pohled a témata, kterými chce Visegrád přispět do diskuse o budoucnosti EU. Ta by měla být podle slovenského premiéra efektivnější a akceschopnější, aby „skutečně hrála roli globálního lídra, kterou dnes bohužel v mnohých oblastech neplní,“ dodal Pellegrini.

Petr Kaniok: Česká evropská politika se slibně rozvíjela, pak do ní Babiš „hodil vidle“

Při výběru zástupců do evropských institucí mají Češi tradičně mnohem šťastnější ruku, než je zvykem na domácí scéně, říká expert na EU Petr Kaniok. K úspěchu druhého českého předsednictví budou podle něj zapotřebí reálné cíle a stabilita v domácí politice.