Babiš dnes navrhne šéfce Komise jako českou kandidátku na eurokomisařku Věru Jourovou  

© Shutterstock

Český premiér Andrej Babiš se dnes v Bruselu sejde s nastávající předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou, aby s ní prodiskutoval, kdo obsadí post českého eurokomisaře.

Jedinou kandidátkou, kterou bude Česko navrhovat do budoucí Evropské komise, je stávající eurokomisařka Věra Jourová. Novinářům to dnes řekl premiér Andrej Babiš před odletem do Bruselu, kde bude s Ursulou von der Leyenovou jednat mimo jiné o českém postu ve vrcholném orgánu unijní exekutivy. S budoucí předsedkyní hodlá Babiš hovořit také o unijním rozpočtu, migraci či klimatické změně.

Jourová, o níž Babiš mluvil s von der Leyenovou již telefonicky, měla v končícím pětiletém období na starosti spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost příležitostí mužů a žen.

„Myslím si, že už tím, že je žena, ale i tím, že byla úspěšná, bychom mohli mít šanci získat nějaké ekonomické portfolio,“ řekl premiér před odletem do Bruselu. Zmínil se například o digitalizaci, vnitřním trhu či mezinárodním obchodu.

Podle Babiše jsou šance Jourové vysoké například i kvůli tomu, že v novém obsazení vrcholných postů v unijních institucích „není geografická, ani genderová rovnováha“. Čtyři posty, o kterých se rozhodovalo na nedávném summitu EU v Bruselu (předsednická křesla Evropské komise, Evropské rady, unijní diplomacie a Evropské centrální banky), obsadili zástupci Německa, Belgie, Španělska a Francie. Dvě funkce získaly ženy a dvě pozice obsadí muži.

Babiš: Naším favoritem na post v Evropské komisi je Věra Jourová

Favoritem České republiky na pozici v Evropské komisi (EK) je současná eurokomisařka Věra Jourová.

Podle znalců bruselských poměrů však kvůli předběžným auditním zprávám EK hovořícím o Babišově střetu zájmů nepřipadá pro českého zástupce v Komisi v úvahu citlivější ekonomický resort, který by jakkoli souvisel s rozpočtem či dotacemi. Babiš dnes tyto informace označil za nepodložené spekulace a nesmysly. „Já jsem takové hlasy nezaznamenal, jsou to drby,“ uvedl Babiš.

Premiér dříve prohlásil, že je připraven von der Leyenové předložit na výběr dvě jména, neboť to byl požadavek nastávající předsedkyně. Dnes však sdělil, že bude mluvit pouze o Jourové.

Babiš bude s von der Leyenovou jednat jako lídr teprve třetí země EU. Před ním se nastávající předsedkyně oficiálně sešla s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a s polským premiérem Mateuszem Morawieckým. Před jednáním s von der Leyenovou zamíří premiér v Bruselu na stálé české zastoupení při EU, kde se bude na schůzku připravovat.

Český červen v EU: Třaskavé audity Evropské komise

Přinášíme vám stručný přehled toho nejzajímavějšího, co se v rozpáleném červnu z českého pohledu v Evropské unii odehrálo.

Před svým odletem premiér zdůraznil, že neočekává, že se ještě dnes dozví, zda se Jourová členkou nové Komise stane a s jakým portfoliem. Jasno podle něj bude „ne dřív, než koncem září“. Babiš hodlá s budoucí šéfkou Komise hovořit například také o pohraniční stráži Frontex, která by se měla podle plánů EK rozrůst na 10 tisíc příslušníků. Podle českého premiéra to ale není potřeba.

Vyřešit problém migrace se podle Babiše podaří jen v případě, když se podaří vyřešit krize v Sýrii, Libyi či subsaharské Africe. Český premiér zároveň kritizoval praxi převážení migrantů zachráněných ve Středozemním moři do Evropy. Německou kapitánku lodi Sea-Watch 3 Carolu Racketeovou, která čelí v Itálii trestnímu stíhání kvůli tomu, že navzdory blokádě přistála na ostrově Lampedusa s lodí s africkými migranty na palubě, označil Babiš za „pirátku“, která se vydává za hrdinku. Připomněl také, že ve Francii odsoudili dva české řidiče, kteří podle soudu převáželi ve svých kamionech migranty.

Za velké téma, o kterém chce rovněž hovořit, Babiš označil klimatickou změnu. Potřeba je podle něj diskutovat například o důsledcích snižování emisí skleníkových plynů pro automobilový průmysl. „My určitě bojujeme za naši krajinu, za naši přírodu,“ zdůraznil premiér.

Eurokomisařka Jourová patří podle časopisu Time mezi sto nejvlivnějších lidí světa

Komisařka Evropské unie pro spravedlnost Věra Jourová se dostala mezi stovku nejvlivnějších osobností světa roku 2019 podle časopisu Time. Ve výběru figuruje ve skupině „titánů“ po boku osobností, jako jsou zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg nebo golfová hvězda Tiger Woods.