Babiš: Česko fond obnovy nepotřebuje, k jeho výši se nevyjadřuji

© European Union 2020

Česko dostane z grantů ve fondu pokrizové obnovy ekonomik méně peněz, než mělo mít původně. Důvodem je skutečnost, že po vypjatých třídenních diskusích evropských politiků klesne celková částka v balíku grantů z původně navrhovaných 500 miliard eur (asi 13,5 bilionu korun) zřejmě na 390 miliard.

Před začátkem čtvrtého dne summitu Evropské unie věnovaného fondu a budoucímu sedmiletému rozpočtu to dnes řekl český premiér Andrej Babiš.

Spor o poměr grantů a úvěrů byl klíčovým tématem prvních tří dnů summitu, který měl původně skončit již v sobotu. Takzvané šetrné země obávající se velkého společného zadlužení bloku si vymohly ústupky, které se nelíbily zvláště jihoevropským státům, jež mají jako pandemií nejzasaženější inkasovat výrazně nejvyšší příspěvky z fondu.

„Nechápu, proč nás nechali čtyři dny jednat o nějaké částce, která je nyní úplně jiná,“ řekl před dnešním jednáním novinářům Babiš. Dodal ovšem, že chápe Nizozemsko, Rakousko a skandinávské země, které celkové snížení dotací vyjednaly.

Premiér redakci EURACTIV.cz potvrdil, že se přiklání ke snížení objemu grantové složky fondu, přestože to bude znamenat i méně peněz pro ČR. Podle Babiše navíc Česko fond obnovy nepotřebuje. „Česká republika nepotřebuje žádný fond obnovy, my máme co čerpat, pro nás je důležitý ten víceletý finanční rámec, ale jsme solidární a k výši fondu se nevyjadřujeme,“ prohlásil na mimořádném summitu Evropské rady premiér.

Původně měla ČR na grantech dostat přes osm miliard eur, na základě změny rozdělovacího klíče jí přibyly přes dvě miliardy. O kolik se po navržené úpravě částka sníží, není zatím jasné.

Babiš považuje vyřešení sporu o granty za klíčové pro úspěch summitu. Další konfliktní téma, kterým je podmíněnost čerpání z fondu respektem k vládě práva, vrcholnou schůzku neblokuje, podotkl český premiér. Lídři Maďarska a Polska však zatím nenaznačili, že by chtěli ve svých požadavcích na vyškrtnutí této podmínky z návrhu ustoupit. Očekává se, že se o tuto otázku svede souboj, protože zvláště západoevropské státy nehodlají ustoupit z formulace, že o „odstřižení“ země od unijních financí by navrhovala Evropská komise a schvalovaly členské státy kvalifikovanou většinou.

Dohoda o fondu obnovy se podle lídrů rýsuje. Michel jim dnes nabídne další kompromisní návrh

Předseda Evropské rady Charles Michel přichází ve čtvrtý jednací den summitu s kompromisním návrhem, který má dosud rozdělené lídry přivést ke shodě na fondu obnovy ekonomik a budoucím sedmiletém rozpočtu.

Na rabaty se podle premiéra nedostane

Boj se podle Babiše může vést ještě o výši slev z plateb do rozpočtu na období 2021 až 2027, z nichž má těžit pět bohatých zemí – Německo, Nizozemsko, Rakousko, Švédsko a Dánsko. Česko stejně jako další země proti těmto rabatům vystupuje a podle premiéra má s jejich zvýšením problém, nehodlá však blokovat další jednání.

„Pokud bychom se pouštěli do toho, aby rabaty nebyly, tak by to už vůbec neskončilo,“ řekl s nadějí na rychlé nalezení shody Babiš. Většina státníků dává v otázce možné dohody před dnešním jednáním, jehož začátek se posunul na 17 hodin, najevo mírný optimismus.

Summit lídrů EU v Bruselu není jen o penězích

Předsedové vlád zemí EU se již od pátku (17. července) snaží dohodnout na fondu obnovy evropské ekonomiky. Spor se vede nejen o objemu fondu a způsobu rozdělení peněz mezi jednotlivé členské státy. Hraje se o víc.