Ashton přepracovala návrh na podobu diplomatické služby EU

Zdroj: Evropská komise.

Vysoká představitelka pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Catherine Ashton představila upravený návrh na podobu a fungování plánované diplomatické služby EU. Nový dokument však z taktických důvodů neobsahuje detailní personální strukturu.

Nová podoba Evropské služby pro vnější činnost (EEAS), jak se bude unijní diplomatická služba EU jmenovat, bude předmětem jednání ministrů zahraničí členských států EU, kteří se za účasti autorky návrhu „ministryně zahraničí EU“ Catherine Ashton sejdou zpočátku příštího týdne (26. dubna).

Jak včera novinářům prozradil nejmenovaný velvyslanec jednoho velkého členského státu EU, z nové verze byla vypuštěna detailně propracovaná personální struktura nové služby, která se v poslední době stala zdrojem rozporů mezi unijními institucemi. Vzpomeňme si například na opakované stížnosti Evropského parlamentu ohledně postavení „všemocného“ generálního tajemníka/sekretáře (EurActiv 26.3.2010 a EurActiv 22.4.2010) nebo rozbroje mezi Evropskou komisí a členskými státy (EurActiv 5.3.2010 a EurActiv 12.3.2010).

Krok baronky Asthon proto není v tomto ohledu nijak překvapivý. Šéfka diplomacie EU se od počátku snaží připravit takový dokument, s jehož obsahem by souhlasily nejen členské státy, ale i všechny unijní instituce (Rada EU, Evropská komise), jež mají povinnost se k podobě a fungování EEAS vyjádřit. Ač Evropský parlament není do procesu vytváření služby přímo zapojen, i na jeho názor musí brát baronka ohled – europoslancům bylo přisouzeno rozhodující slovo o finančních aspektech celého plánu.

„Primus inter pares“

„Úvaha lady Ashton postoupila,“ prohlásil již dříve v článku zmiňovaný velvyslanec, který byl ochotný s novináři rozebírat rozdíly původního návrhu EEAS, který spatřil světlo světa na konci března, a tím, jenž byl prezentován na středeční (21. dubna) schůzce velvyslanců členských států při EU.

Na rozdíl od prvního barončina návrhu, ve kterém figuruje generální tajemník se silnými pravomocemi, se nyní pracuje s „kolegiálním principem vedení“. To by reprezentovali tři vysoce postavení zástupci s tím, že jeden z nich by v nepřítomnosti Ashton EEAS řídil. Tento zástupce s postavením „primus inter pares“ (první mezi sobě rovnými – pozn. redakce) by se podle velvyslance označoval jako „výkonný generální tajemník/sekretář“.

Na druhou stranu podotkl, že bude záležet na baronce, koho si jako svého zástupce (na vysoké politické úrovni) vybere – a škála možných kandidátů je opravdu široká. Jako jedna možnost se nabízí, že šéfce unijní diplomacie bude pomáhat trojice evropských komisařů, do jejichž portfolia nějakým způsobem spadají vnější vztahy. Konkrétně pak jde o českého komisaře pro rozšíření a politiku sousedství Štefana Füleho, litevského komisaře pro rozvoj Andrise Piebalgse a bulharskou komisařku pro humanitární pomoc Kristalinu Georgievu.

Druhou variantu představuje asistence 27 ministrů zahraničí členských zemí EU, jejichž zasedání bude baronka Ashton organizovat, a ve hře stále figuruje i třetí možnost – tedy příležitostné zastupování zvláštními vyslanci EU, kteří budou jmenováni pro působení v konkrétních misích.

A jak se na fakt, že budou součástí EEAS, tváří samotní komisaři? Podle sdílného velvyslance se komisaři do vznikající diplomatické služby zapojit chtějí, ale zároveň je trápí určité obavy z „byrokracie EEAS“.

Start EEAS na podzim

Velvyslanec také potvrdil, že Komise i Rada již mají jasno v tom, které součásti a organizační jednotky budou pod EEAS převedeny. Jedním dechem ale novináře ujistil, že se nejedná o seznam jmen. Budoucí diplomatickou službu budou totiž tvořit úřednici Rady, Komise a pracovníci diplomatických služeb členských států.

Na otázku EurActivu, zda již byly členské státy EU požádány, aby zaslaly seznamy kandidátů na posty v EEAS, velvyslanec odpověděl, že zatím nikoliv.  

Poté, co vysoká představitelka předloží definitivní podobu diplomatické služby 30. dubna, začne se s naplňováním pozic, které by podle velvyslancových odhadů mělo být dokončeno v letě letošního roku. Samotná EEAS pak začne fungovat o pár měsíců později.