Ashton dala přednost Janukovičovi před ministry zahraničí. Teď čelí kritice

Francouzský ministr obrany a další politici kritizují „ministryni zahraničí EU“ baronku Ashton za to, že včera (25. února) navštívila inauguraci nového ukrajinského prezidenta Janukoviče, místo aby předsedala schůzce ministrů zahraničí států EU.

Včerejší zasedání bylo první schůzkou ministrů zahraničí členských států EU po jmenování baronky Catherine Ashton do funkce šéfky společné zahraniční a bezpečnostní politiky (SZBP). Setkání se účastnil také generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

„Je docela vtipné, že dnes ráno, na prvním setkání ministrů zahraničních věcí po vstupu Lisabonské smlouvy v platnost, kde jsme mluvili o vztahu EU a NATO, byl generální tajemník NATO přítomen, ale vysoká představitelka pro SZBP EU zde nebyla,“ prohlásil na setkání v Palma de Mallorca francouzský ministr obrany Hervé Morin.

Unijní úředníci pouze oznámili, že Ashton byla v Kyjevě na čtvrteční inauguraci nového ukrajinského prezidenta Viktora Janukoviče. Nic víc k tomu neuvedli. Britský list The Times poznamenává, že celá situace způsobila napětí mezi Ashton a dalšími dvěma vysokými představiteli EU – „europrezidentem Hermanem Van Rompuyem a předsedou Komise José Mauelem Barrosem. EU totiž mohl na Janukovičově inauguraci reprezentovat jeden z nich, zatímco Ashton se mohla zúčastnit zasedání ministrů zahraničí.

Již od svého listopadového jmenování je Ashton pod palbou kritiky za pomalou reakci na haitské zemětřesení a za obecnou nezkušenost v oblasti zahraniční politiky. Jiný francouzský úředník, eurokomisař pro vnitřní trh Michel Barnier, nedávno negativně komentoval práci baronky Ashton a podobně kritická byla i francouzská média. Později ale Barnier vyjádřil baronce důvěru.

Za její přístup Ashton kritizovali i zástupci dalších zemí. Nizozemský ministr zahraničí Jack de Vries například přes Twitter poslal do světa svůj názor, že „madam Ashton zaujala právě svou nepřítomností.“ Jeden německý diplomat zase pro britský deník Telegraph prohlásil, že si baronka „příště bude muset lépe zorganizovat čas.“ Podle tohoto britského deníku trousili kousavé poznámky na adresu šéfky SZBP EU i ostatní ministři.

Tento týden se na bedra ministryně zahraničí EU snesla další kritika. EU totiž jmenovala velvyslance ve Washingtonu bez důkladných konzultací se členskými státy.

Celá věc je dalším náznakem, že funkce vysoké představitelky Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní záležitosti má příliš široký záběr, neboť spojuje povinnosti bývalého vysokého představitele Javiera Solany a eurokomisařky pro vnější vztahy Benity Ferrero-Waldner.

Francie dlouho kladla největší důraz na rozšiřující se obrannou politiku EU, zatímco Británie se více soustředila na NATO.