Antifederalisté přišli o Finsko

Nová antifederalistická frakce, která vznikla na půdě Evropského parlamentu po červnových volbách, a to převážně z britských Konzervativců, europoslanců za ODS a za polskou PiS, přišla o svého finského člena. Frakci tak hrozí brzký rozpad.

Souvislosti:

Období mezi volbami do Evropského parlamentu a jeho prvním zasedání v novém složení je tradičně obdobím, během kterého se frakce přetahují o europoslance.

Evropští konzervativci a reformisté (ECR), které vedou britští Konzervativci, minulý týden oznámili, že splnili minimální podmínky pro založení samostatné frakce (25 europoslanců z minimálně sedmi členských států Evropské unie).

Postavení ECR je ale křehké, neboť frakci dominují politické strany ze tří zemí: britští Konzervativci (26 europoslanců), polská PiS (Právo a spravedlnost; 15 europoslanců) a česká Občanská demokratická strana (9 europoslanců). Zbývajících pět stran (z Belgie, Litvy, Lotyšska, Maďarska a Nizozemska), včetně odstoupivší finské strany, mají po jednom europoslanci. Teoreticky tedy stačí, aby odešli ještě dva europoslanci z „malých“ stran a frakce se rozpadne.

Témata:

Finský europoslanec Hannu Takkula z politické strany Suomen Keskusta včera, 25. června, oznámil, že opouští skupinu Evropských konzervativců a reformistů (ECR) a vrací se do skupiny liberálů, ALDE.

„Mým cílem bylo vstoupit do nové skupiny,“ řekl Takkula EurActivu, „ale moji straničtí lídři rozhodli, že zůstaneme v ALDE. Byl jsem jediný, kdo se chtěl přidat k ECR, tak jsem se musel rozmyslet. Nakonec jsem došel k závěru, že musím být loajální ke své straně“.

Finský europoslanec přiznal, že by se díky svým názorům více hodil do ECR. S ECR sdílí antifederalistický postoj, ale zároveň říká, že mu nevadí spolupráce s liberály v rámci ALDE.

Takkula se nedomnívá, tak jako někteří komentátoři, že se ECR v důsledku jeho odchodu ocitne na pokraji rozpadu. Naopak věří, že zbylé „malé“ strany budou oddané ECR, protože v jejím rámci mají větší šanci něco prosadit. „Velké“ strany si je budou hýčkat s vědomím, že na nich existence ECR závisí, naznačil Takkula.

Takkula dále věří, že ECR bude v Evropském parlamentu „aktivní silou“, navzdory odhadům Evropské lidové strany (EPP), že „začátky nové frakce budou těžké“.