Vladimír Špidla: Při grilování mi nikdo klacky pod nohy neházel

zdroj: Evropská komise.

I přesto, že si bývalý český eurokomisař Vladimír Špidla po veřejném slyšení před Evropským parlamentem vyslechl kritiku z řad českých europoslanců, při samotném grilování se prý mohl spolehnout na jejich podporu. Jak na tu tuto zkušenost vzpomíná a co by poradil Věře Jourové, kterou grilování čeká dnes odpoledne, si můžete přečíst v rozhovoru s EurActivem.

Co je smyslem veřejného slyšení kandidátů a kandidátek do Evropské komise?
Hlavním smyslem grilování je, aby se veřejně před poslanci objasnilo, jaká stanoviska zastává kandidát na komisaře k důležitým otázkám v rámci svého portfolia. Není to formalita a nikde není psáno, že kandidát projde. Když jsem byl grilován já, dva kandidáti neuspěli.   

Připravují se europoslanci na grilování svědomitě? Na co se zaměřují?
Ano, připravují se tím, že studují kandidáta i zemi, odkud pochází. Zajímají je aktuální záležitosti, které se tam řeší. Vzpomínám si, že mě maďarská poslankyně Lívia Jaróka položila otázku na tehdy hojně diskutovanou nelegální sterilizaci romských žen v nemocnici Ostrava-Fifejdy.

„Grilování není formalita a nikde není psáno, že kandidát projde.“

Vzpomenete si na moment, kdy Vám bylo při grilování před europoslanci obrazně řečeno nejvíce horko?
Při zmiňované otázce na sterilizace romských žen. Paní poslankyně ten dotaz položila tak, jako kdyby to v České republice byla systematická politika. To jsem samozřejmě musel odmítnout, i když se prokazatelně jednalo o porušení práv několika žen. Byla to těžká otázka, cítil jsem se za Českou republiku odpovědný a musel jsem ji hájit. Bylo to skutečně nepříjemné. 

Komisař přece nemá hájit zájmy své vlastní země, musí se snažit být maximálně možně nezávislý…
Ano, ale na druhou stranu otázka poslankyně Jároka nebyla úplně nepřípadná. Kdyby se totiž prokázalo, že se má komisařem stát člověk, který ve funkci premiéra dopustil, aby byla systematicky porušována lidská práva, tak by to byl dostatečný důvod, aby byl vyměněn. 

To byl ostatně i příklad italského kandidáta Rocca Buttiglioneho, který se veřejně negativně vyjadřoval na adresu homosexuálů. I přesto, že to byl jinak kultivovaný člověk, tak Evropský parlament dospěl k názoru, že osoba s tak vyhraněným názorem na tuto problematiku nebude dobře zastávat svoji funkci v Komisi. Buttiglione byl nahrazen.    

Říkáte, že se dá zhruba odhadnout, na co se budou europoslanci grilovaného kandidáta ptát. Co by to tedy mohlo být v případě paní Jourové a jak se na to připravit?
Musí se vycházet z toho, co je zrovna v tom daném portfoliu v běhu. V jejím případě to bude zcela určitě ochrana dat, což je mimořádně komplikovaná záležitost, o kterou se v Evropském parlamentu vede zuřivá debata. Dá se proto očekávat, že europoslanci se budou ptát na otevřené otázky, které zůstaly na stole z minulého období.  

Paní ministryně už také ví, před jakými výbory bude vystupovat. Dobré je proto si vzít jednotlivé poslance a podívat se, s jakou agendou jsou spojováni. U těch, co byli aktivní v minulém období, je prakticky jistota, že se budou na něco ptát. Samozřejmě se na to nedá úplně spoléhat, ale podobnou analýzou se dá získat poměrně dobrá představa.  

Jak velkou roli budou hrát při grilování politické frakce, tedy to, z jaké politické rodiny ten který kandidát či kandidátka pocházejí? Může paní ministryně spoléhat na podporu europoslanců z její frakce ALDE?
Život není jednoduchý a urovnaný, takže žádné pravidlo nefunguje stoprocentně. Na druhou stranu ale platí, že v Evropském parlamentu zaměření podle klasických politických rodin hraje svou roli. 

Skupina ALDE nepotopí svého komisaře, pokud se na poslední chvíli neobjeví něco zásadního. Vzpomínám si, že se to stalo u kandidátky z Lotyšska, u které se těsně před slyšením vynořila dosti nehezká finanční aféra. V takovém případě o podporu vlastního politického klubu přijdete. 

Junckerova Komise je plná těžkých vah z řad bývalých premiérů a komisařů, kteří mají v Bruselu jméno a dobré kontakty. Paní ministryně je sice v České republice v exekutivní funkci, ale není to zase tak dlouho, co do ní byla jmenovaná. Není to handicap?
Je samozřejmě výhodou, když jste byl se čtvrtinou poslanců v kontaktu pět let předtím, než před ně předstoupíte, vedl s nimi debaty a měl třeba i konflikty. Je to dobré z toho důvodu, že vás mohou politicky odhadnout, někam zařadit. Pokud jste sociální demokrat, tak se budete rozhodovat jako sociální demokrat. Jestliže jste osoba, kterou neznají, tak tím pádem nevědí, jak budete reagovat. 

Jak se ke grilování „svého“ komisaře staví domácí europoslanci? Předpokládám, že jej nebudou trápit.
Bez ohledu na poslanecký klub nebo obor se dá očekávat loajální podpora. 

Kritiku si ale po slyšení zřejmě neodpustí. Vám například vyčítali, že jste byl v odpovědích příliš obecný.
Ivan Langer o mně řekl, že jsem paranoidní autista. Těžko si proto můžete představit, že lidé tohoto ražení se o mně budou vyjadřovat pozitivně. Pustili se ale do mě i z levé strany. Komunisty jsem jako premiér naštval tím, že se mi podařilo udělat vládní koalici, čím jsem jim překazil cestu k moci. Do jejich vyjádření na mou adresu se to po slyšení rozhodně promítlo. Při samotném grilování mi ale nikdo klacky pod nohy nehodil. 

Jak jste na slyšení před Evropským parlamentem připravoval?
Byl jsem doslova pečený vařený na svém Generálním ředitelství, v mém případě pro zaměstnanost. Připravili pro mne spis a zanalyzovali, co bude pro přípravu důležité. Pokud jsem si v něčem nebyl jistý, obracel jsem se na ně s žádostmi o radu či vysvětlení. Často jsme také o něčem diskutovali. Připravoval jsem se systematicky.  

„Život není jednoduchý a urovnaný a žádné pravidlo nefunguje stoprocentně."

Jak je důležité mít dobře sestavěný tým? A co byste v tomto ohledu paní Jourové poradil?
Je to mimořádné významné. Musí se vytvořit fungující vztah mezi kabinetem a příslušným generálním ředitelstvím. Je proto důležité si dopředu promyslet, co od lidí budu vyžadovat. Pokud se mi ten dotyčný nehodí, tak se prostě nehodí. Nelze být měkký. Po určité době, tak po tři čtvrtě roku, se nesmíte bát tým případně změnit. Nedá se to trefit napoprvé. 

Věra Jourová bude v Junckerově Komisi zastávat portfolio pro spravedlnost, spotřebitelskou politiku a rovnost pohlaví. Jak toto portfolio hodnotíte?
Ti, kdo říkají, že je slabé, tomu vůbec nerozumí. Získané portfolio není špička, ale svou důležitost má. Je to průřezové portfolio, komisařka nebude mít na starost pouze jednu ohraničenou agendu. Bude hovořit do ochrany dat nebo do uzavírání smlouvy TTIP. Neodehraje se bez ní žádná reforma smluv.  

Upřímně řečeno, portfolio, které paní Jourová nakonec získala, považuji za mnohem významnější než regionální rozvoj. V této agendě už není moc co udělat, vše je tam již uzavřeno. Další finanční perspektiva se bude dávat dohromady za sedm let a vzhledem k tomu, že funkční období Komise trvá pouze pět let, tak komisař pro regionální rozvoj nebude mít v tomto případě žádný vliv. 

Autor: Lucie Bednárová/Jan Pavec.