Tomio Okamura: Prioritou je sebevědomý suverénní stát

Tomio Okamura; zdroj: www.tomio.cz.

„Nemáme ambice vstupovat do vlády, ani radit prezidentovi. Naší prioritou je ale sebevědomý suverénní český stát a takový také prosazujeme,“ uvedl v dalším z předvolebních rozhovorů pro EurActiv Tomio Okamura, senátor a předseda hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury.

Rozhovor s Tomiem Okamurou je součástí série předvolebních rozhovorů o evropských tématech s devíti lídry českých politických stran. Včera jste si mohli přečíst rozhovor s 1. místopředsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem.

  • Ve volebním programu požadujete referendum o předání státní suverenity na instituce EU. Můžete být v této otázce konkrétnější? Kdy by se tak mělo stát?

Vždy, když má být přenesena nějaká pravomoc na Brusel.

  • Často se říká, že se v EU nyní díky aktuální hospodářské i politické situaci takříkajíc láme chleba. Ve hře je hlubší integrace celé osmadvacítky, jiní raději slyší o dvourychlostní, případně vícerychlostní Evropě. Co je podle Vás pro Českou republiku a Evropu výhodnější?

Otázka je, co je reálné. Myšlenka Spojených států evropských je dnes nereálná, protože jednotlivé národy a země budou vždy upřednostňovat své zájmy nad zájmem celku a zájmem ostatních zemí. Evropa je prostě různá – a zájmy tu mají země často protichůdné.

  • Co má tedy Česko podle Vás dělat?

Česká republika musí bojovat o maximum toho, co je pro nás výhodné, a proti všemu, co ji poškozuje. A že toho je reálně dost a dost.

  • V programu uvádíte, že evropská integrace by se měla týkat pouze volného trhu zboží, služeb a práce. Integrace však probíhá i v dalších oblastech. Rozumím tomu tedy správně, že říkáte, že by se Česká republika integrace v dalších oblastech účastnit neměla?

Už jsem o tom hovořil – tam, kde to je minimálně oboustranně výhodné, se spojujme. Samozřejmě, pokud si pomocí nadiktovaných kvót necháme zničit cukrovarnický průmysl, mimochodem velmi prosperující a tradiční odvětví, pak musím hlasitě protestovat a žádat zrušení regulací, které ničí naše zemědělce a ekonomiku.

  • S vícerychlostní Evropou souvisí otázka vstupu do eurozóny a přijetí jednotné měny euro. Ve svém programu pro volby 2013 euro odmítáte. Proč? Češi se k přijetí jednotné měny zavázali v rámci referenda k přistoupení do EU. Považujete toto referendum za závazné?

Snad každý pochopí, že otázku vstupu do EU a přijetí eura nelze spojovat. Je jasné, že většina občanů byla v čase euforie pro vstup do EU. V případě eura to ale nebylo nikdy jednoznačné. A opakuji, spojit tyto dvě otázky do jedné je sakra nefér.

Navíc i pro fandy eura se změnila situace – vývoj ukázal do té doby většinou nečekané slabiny eura i eurozóny. Poukázal také na podvody při jeho přijímání, na selektivní podvodný přístup různých zemí k plnění podmínek, dokonce i na změny a porušování závazných kritérií v momentě, kdy dohody porušily velké země.

EU má velký problém v tom, že pravidla tu platí jen pro slabé. Když nevyhovují velkým zemím, tak se jednoduše změní. Takový spolek je pro nás stále nedůvěryhodný. Ne naši vinou. 

  • Česká republika se v EU netěší pověsti spolehlivého a předvídatelného partnera. Souhlasíte s tímto tvrzením? Co je podle Vás potřeba udělat, abychom své postavení v evropské osmadvacítce zlepšili a ostatní členské státy a instituce nás nepovažovaly za „potížistu“?

Jak jsem uvedl dříve, EU také mnohdy není spolehlivý ani důvěryhodný partner – a na rozdíl od tvrzení EU lze ta naše doložit. Staré země EU pravidla eurozóny porušují bez jakýchkoliv sankcí. Mám na mysli Francii, Německo, Itálii… Na nováčky jsou ale tato nesmyslná pravidla striktně aplikována. Příkladem může být Litva a její o setinu vyšší inflace než povolené maximum. Těch příkladů je ale více. Takže tam, kde kritéria smysl mají, se nedodržují, tam kde smysl nemají, se na nich lpí.

  • Česká republika patří v rámci evropské osmadvacítky ke spíše euroskepticky laděným státům. Pokud bude Vaše strana součástí příští vlády, dají se očekávat v tomto kursu nějaké změny?

Ne.

  • Máte podobně jako řada spoluobčanů pocit, že tu chybí celospolečensky vedená debata o zásadních otázkách spojených s EU a postavením Česka v ní?

Ano, ta debata by tu měla být a měla by být velmi silná – je třeba začít vystupovat vůči EU aktivně jako plnoprávný člen a žádat revize všech nařízení, která nás poškozují. Naopak musíme žádat podporu EU, tam kde na nás EU kašle, mám na mysli například víza s Kanadou a předtím s USA, nebo jednotný postup vůči asijským dovozům zboží. EU ničí vlastní ekonomiku tím, že často stanovuje přísná pravidla pro naše výrobce, ale absolutně je nepožaduje u těch, co vyrábí mimo EU. To je sebevražedné.

  • Od března letošního roku má Česká republika nového prezidenta, kterým se stal Miloš Zeman. Prezident o sobě při mnoha příležitostech prohlásil, že se cítí být evropským federalistou, nicméně některé jeho výroky (například uvažované členství Ruska v EU) jsou s tímto tvrzením v rozporu. Pokud by se Vaše strana dostala do vlády, jakým způsobem budete s prezidentem v evropských záležitostech spolupracovat?

Nemáme ambice vstupovat do vlády, ani radit prezidentovi. Naší prioritou je ale sebevědomý suverénní český stát a takový také prosazujeme.

Mimochodem, uniká mi rozpor mezi eurofederalismem a vstupem Ruska do EU. Každé z témat je úplně jiného druhu. Představa, že by Rusko v nějaké budoucnosti směřovalo k většímu spojení s námi, není od věci – může být v mnoha ohledech motivem pro změny v ruském politickém systému. Rusko je nevyčerpatelný trh a mít s ním zónu volného obchodu je sen asi většiny českých výrobců. Samozřejmě za podmínek, že tam začne fungovat právo alespoň na české úrovni.

  • Jednou z velkých výhod členství v EU je možnost čerpat prostředky z evropských fondů. Česká republika nepatří ke státům, které by plně využívaly potenciál, který jim fondy nabízejí. Co se musí podle Vás změnit, abychom nabízené prostředky lépe a efektivněji využívali?

Zapnout mozek a přestat krást.

Rozhovor připravila Anna Kuznická a Lucie Bednárová.