Státní tajemník Prouza: Problém migrace se týká i ČR

státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza; zdroj: vláda ČR

Není pravda, že by se migrace, která aktuálně trápí především státy Západní Evropy, České republiky netýkala. Naopak. Podle státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzy je potřeba jí věnovat patřičnou pozornost. „Musíme přiznat, že se migrace týká i nás, protože neřešení tohoto problému může rozbít základy, na kterých je EU postavena,“ říká v rozhovoru pro EurActiv.

Masivní příchod přistěhovalců do EU plní zejména ve státech západní Evropy první stránky novin, v České republice je to ale spíše okrajové téma, a to i mezi politiky. Proč tomu tak je?
Hlavním důvodem je, že na rozdíl od České republiky se problém migrace většiny západoevropských zemí bezprostředně dotýká. Stačí se podívat na Německo, kde se počet žádostí o azyl blíží 200 tisícům. Pro srovnání, Česká republika za celý loňský rok evidovala zhruba sedm stovek žádostí.

„Migrace je problémem celé EU a my jsme její součástí.“

Pro Západní Evropu jde tedy o aktuální problém, který vyžaduje akutní řešení. Dotýká se každodenního sociálního, ekonomického i společenského života Němců, Švédů, Holanďanů a mnoha dalších Západoevropanů. Ale my, pokud se cítíme – a to se cítíme – plným, rovnoprávným a odpovědným členem EU, si musíme přiznat, že se týká i nás, protože neřešení problému migrace může rozbít základy, na kterých je EU postavena.

Měla by se Česká republika tímto tématem více zabývat a proč?
Česká republika by se tímto problémem samozřejmě zabývat měla a už teď se téma migrace opakovaně řeší na vládní úrovni. Zabýval se jím i jeden z prvních kulatých stolů v rámci Národního konventu o EU, jehož doporučení jsme dnes zveřejnili.

Česká republika nemůže nad migrací přivírat oči a dělat, že se nás ten problém netýká. Je to problém celé Evropské unie a my jsme její součástí. Téma migrace se v českých médiích často zužuje jen na migraci muslimů, ale v nebezpečí, které je vyhání z domovů, jsou i miliony lidí na východě Evropy.

„Téma migrace se v českých médiích často zužuje jen na migraci muslimů.“

Nesmíme také zapomínat na to, že debata o migračním a azylovém systému je úzce svázána s dlouhodobou českou prioritou, a to volným pohybem osob. Rostoucí migraci v rámci EU musíme řešit proto, aby nedošlo k tak radikálním řešením, jako je omezení volného pohybu osob. To by pro nás bylo nepřijatelné.

Čím může Česká republika přispět do diskuse o imigraci v EU?
Našimi prioritami v této oblasti je spolupráce se třetími zeměmi, pomoc uprchlíkům na místě a ochrana vnějších hranic.  Co se týče humanitární pomoci, cílem České republiky je zlepšit podmínky uprchlíků na jejich momentálních místech pobytu. Jde tedy o investice do zlepšení jejich tíživé situace jako je pomoc při budování infrastruktury, dodávky zdravotnického materiálu a další.

Máme výborné zkušenosti s humanitární a transformační pomocí, vynikající zdravotníky, kteří umí působit v těžkých podmínkách, skvělé neziskové organizace působící na různých složitých místech, znalosti východu Evropy. To vše jsou věci, které musíme aktivně nabízet. Musíme pomáhat těm, kteří se ocitli v nebezpečí.

Autor: Lucie Bednárová