Radim Sršeň (STAN): Česko je 11. největší země EU. Nejsme malí

STAN EU

© starostove-nezavisli.cz

„ČR není v porovnání s ostatními zeměmi příliš aktivní. Málokdy naši zástupci, přestože doma nadáváme, jak je vše špatně, zmíní jakékoli problémy.“ Rozhovor s garantem zahraniční a bezpečnostní politiky Starostů a nezávislých Radimem Sršněm.

Rozhovor s garantem zahraniční a bezpečnostní politiky Starostů a nezávislých Radimem Sršněm pro Evropský bezpečnostní žurnál je další ze série předvolebních rozhovorů s představiteli nejvýznamnějších českých stran.

Měla by být ČR v jádru EU? Jak toho dosáhnout?

Toto samozřejmě podporujeme. V našem programu říkáme, že pokud jsme již jednou součástí – a my věříme, že patříme na Západ, západní civilizace – tak bychom měli být daleko aktivnějšími spojenci, ať už se to týká EU, NATO či OSN. Nemůžeme být alibističtí, vybírat si pouze výhody a nedodržovat princip solidarity, který je předpokladem dobrého fungování jakékoliv spolupráce.

Osobně zastupuji zájmy venkova v institucích v Bruselu a musím říct, že ČR není v porovnání s ostatními zeměmi příliš aktivní. Málokdy naši zástupci, přestože doma nadáváme, jak je vše špatně, zmíní jakékoli problémy. Měli bychom být daleko aktivnější a za tím účelem výrazně zprofesionalizovat naši diplomacii. A tím nemyslím pouze zaměstnance MZV, ale zástuce všech rezortů, kteří s EU vyjednávají.

Tady bychom se mohli inspirovat Poláky, ale třeba i Slováky. Dále třeba Dánové, kteří jsou menší zemí než my, dokázali prosadit spoustu věcí. V novinách se velmi často objevuje spojení, že jsme malá země EU. To však není rozhodně pravda, co do počtu obyvatel jsme 11. největší zemí EU a tak bychom se také měli chovat a vystupovat.

Celý rozhovor naleznete na stránkách Evropského bezpečnostního žurnálu.