Premiér: S europoslanci jsme v odmítání kvót zajedno

premiér Bohuslav Sobotka; zdroj: ShutterStock.com; autor: yakub88

Česká vláda odmítá zavedení trvalého mechanismu pro přerozdělování uprchlíků a za stěžejní nyní považuje, aby EU získala kontrolu nad tím, kdo do Evropy přichází. K tomu by měly sloužit tzv. hotspoty, které budou zřízeny na území Řecka a Itálie. S pohledem vlády na řešení migrační krize, které zahrnuje i důslednou ochranu vnějších hranic či funkční návratovou politiku, souhlasí i čeští europoslanci. V rozhovoru pro EurActiv to po skončení jejich dnešní společné schůzky řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Vaše vláda se rozhodla posílit komunikaci s českými europoslanci. Z jakého důvodu a jak často mají podobná setkání probíhat?
Čeští europoslanci patří mezi hlavní aktéry komunikace evropských témat v ČR. Naše vzájemná komunikace je odvětví, které u nás bylo za minulých vlád podceňováno, proto to napravujeme. A to nejen formou setkávání, ale i zakotvením vzájemné spolupráce v Koncepci politiky ČR v EU, kterou vláda schválila v dubnu tohoto roku.

Osobní jednání s českými zástupci v Evropském parlamentu vnímám jako vhodnou příležitost pro diskuzi o zásadních evropských tématech. Dnes jsem s českými zástupci v Evropském parlamentu mluvil o problematice uprchlické a migrační krize. Chtěl bych v budoucnu tyto schůzky pořádat pravidelně, a to aspoň dvakrát ročně.

Měla spolupráce s českými europoslanci již nějaké praktické dopady a přínosy v současné migrační krizi, o které hovoříte? Na čem jste se dnes dohodli?
Migrační a uprchlická krize patřila pochopitelně k těm nejvíce diskutovaným tématům v uplynulých měsících, a to i s našimi europoslanci.

Loni v listopadu, ještě před vzedmutím současné migrační vlny, jsme uspořádali kulatý stůl v rámci Národního konventu o EU věnovaný právě tématu migrace. Tohoto setkání se aktivně účastnili také čeští europoslanci. Pravidlem je i jejich vysoká účast při projednávání unijních opatření na půdě evropských výborů našich parlamentních komor. Jsem přesvědčený, že výsledkem této intenzivní komunikace je i názorová shoda mezi vládou a našimi poslanci v Evropském parlamentu v otázce řešení migrační krize, včetně nesouhlasu s kvótami.

Příští týden proběhne Evropská rada, která se má věnovat především otázkám migrace. Jaké postoje tu bude česká vláda hájit?
Nutné je realizovat opatření, která povedou ke skutečným řešením migrační krize. Odmítáme trvalý přerozdělovací mechanismus, který by zavázal nejen naši, ale i budoucí vlády k povinnému přijímání uprchlické bez ohledu na aktuální sociální či ekonomickou situaci.

Za stěžejní teď považujeme, aby rychle došlo k ustavení tzv. hotspotů na území Itálie a Řecka, tedy abychom měli pod kontrolou, kdo do Evropy přichází. Další podmínkou zvládnutí migrační krize je důsledná ochrana vnějších hranic a funkční návratová politika. Velké téma, které očekávám, že s evropskými partnery příští týden v Bruselu otevřeme, bude spolupráce se třetími zeměmi a klíčová role Turecka.

Adéla Denková/Lucie Bednárová