Pavel Poc: Cíle EU v oblasti OZE jsou na hranici reálnosti

Pavel Poc (S&D, ČSSD), zdroj: Evropský parlament.

Přinášíme přepis vybraných otázek a odpovědí, které zazněly v průběhu chatu s europoslancem Pavlem Pocem (ČSSD). On-line rozhovor se čtenáři se uskutečnil 12. dubna na stránkách EU4YOU.cz

  • Lucie: Dobrý den pane europoslanče, zajímal by mě Váš názor na geneticky modifikované potraviny a jejich užívání v EU. Děkuji, Lucie

GMO procházejí posouzením a autorizací na úrovni EU. Kromě toho jsme před pár hodinami ve výboru ENVI schválili návrh Komise, který dává členským státům novou možnost omezit nebo zakázat pěstování GMO na svém území. Osobně se domnívám, že je nutné zachovávat obrovskou opatrnost zejména kvůli možným vlivům pěstování GMO na ekosystémy.

  • Matylda: Dobrý den, jak vnímáte dnešní zařazení krize v elektrárně Fukušima na stejnou úroveň, jako byla tragédie v Černobylu? Může to podle Vás ještě více ovlivnit negativní vnímání jaderné energie v poslední době?

Havárie ve Fukušimě se vymkla kontrole a měla být na úroveň 7 zařazena mnohem dříve. Vnímání jaderné energie bude touto katastrofou poznamenáno stejně jako katastrofou v Černobylu. Signály o tom jsou vidět a slyšet napříč Evropou, stačí se podívat do médií v sousedním Německu.

  • Kamila Eliášová: Dobrý den pane europoslanče, chtěla bych se zeptat, jak se díváte na nedávnou kauzu "lobbingu" ze strany britských reportérů – je v parlamentu opravdu vůle prosadit transparentnější opatření? Setkal jste se vy někdy s lobbingem, který "přesahoval" standardní meze?

Reportéři ze Sunday Times udělali svou práci velmi dobře. Evropský parlament na tuto kauzu zareagoval, poslanci, kteří byli "chyceni na švestkách", už vesměs složili mandáty. Vůle prosadit transparentnost lobbingu je ve všech politických skupinách a věřím, že budou následovat konkrétní opatření. Sám jsem se zatím s takovýmto pokusem o ovlivnění nesetkal, možná proto, že při jednání s lobbisty je se mnou obvykle některý z asistentů.

  • J. Mareš: Dobrý den, jsou podle Vašeho názoru cíle EU o podílu obnovitelných zdrojů energie reálné? Nebo by naopak bylo v silách EU mít podíl "zelené energie" ještě větší, než je cílem. Děkuji za Váš názor.

Cíle EU v oblasti obnovitelných zdrojů jsou podle mého názoru na hranici reálnosti. Mít vyšší podíl než je cílem je sice možné technicky, ale neodpovídá to ani ekonomické ani politické realitě. Bohužel.

  • Lenka F.: Dobrý den, jak vnímáte klimatická jednání na půdě OSN? V Cancúnu přijaté dohody, teď v Bangkoku, zase vyvolaly neshody. Myslíte, že několikadenní diskuse a pak často vágní formulace mají pro jednotlivé státy a snížení emisí praktický význam?

Vnímám to s velkými rozpaky. Osobně pokládám změny klimatu za reálnou hrozbu, která by si zasloužila jiný, efektivnější a méně politický přístup. Bohužel řada zemí se v tomto směru dostala do pasti pouhé obhajoby svých ekonomických zájmů a podle toho jednání vypadají.

  • Milan Korynt: Dobrý den, co si myslíte o dnešní politické krizi? Myslíte si, že by měly být předčasné volby? Zdraví M.K.

Předčasné volby pokládám za jediné a racionální řešení. Současná agonie nikomu neprospívá.


Celý chat s europoslancem Pavlem Pocem si můžete přečíst na stránkách EU4YOU.