Okamura: Chceme zpátky suverenitu v otázkách bezpečnosti

Okamura názor na EU

© WikimediaCommons.org / David Sedlecký

Česká republika v rámci EU suverenitu ztratila. Jedinou šancí, jak ji dostat zpět, je EU opustit a začít navazovat rovnocenné vztahy, říká lídr strany Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura.

Rozhovor s Tomiem Okamurou pro Evropský bezpečnostní žurnál je další ze série předvolebních rozhovorů s představiteli nejvýznamnějších českých stran.

SPD chce nejdříve žádat o navrácení pravomocí a suverenity v otázkách vnější a vnitřní bezpečnosti a energetiky z EU. Jaké pravomoci tím myslíte?

Všechny – jak víme, Lisabonská smlouva zrušila právo veta pro jednotlivé členy a evropský soud to nedávno posvětil, když v rozsudku ohledně kvót Maďarům sdělil, že národní legislativa nemůže zrušit rozhodnutí EU. To znamená, že národní parlamenty nebo dokonce národní referendum a rozhodnutí občanů nemají žádnou právní sílu. Poslední slovo má europarlament, a nikoli národní stát v jakékoli otázce. (Společná zahraniční a bezpečnostní politika EU je plně v gesci Evropské rady, která musí hlasovat jednomyslně. Každá země má tedy v této oblasti de facto právo veta. Azylová politika patří do sdílených pravomocí – pozn. red.)

(…)

Má Česká republika mezi geopolitickými velmocemi a novými globálními hrozbami šanci samostatně si zajistit bezpečnost a suverenitu? Pokud ne, kdo by mimo V4 mohl být naším strategickým partnerem?

Opět trochu nelogická otázka. Česká republika v rámci EU suverenitu ztratila. Jedinou šancí, jak ji dostat zpět, je EU opustit a začít navazovat rovnocenné vztahy. České země byly suverénní a samostatné tísíce let před EU. Zažili jsme tu rozpad římské říše, německého národa i Rakouska-Uherska, třetí říše a sovětského bloku. Všechny pokusy o velké říše vždy ztroskotaly a zůstaly národní státy. Prostě proto, že to je přirozený státní útvar. V momentě, když něco odnárodníte, vezmete tomu společné hodnoty, tak to padne.

Celý rozhovor naleznete na stránkách Evropského bezpečnostního žurnálu.