Karel Havlíček: Prezident Zeman si umí ve východních zemích získat sympatie

Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

„Nevím, s jakým politickým zadáním či politickou ambicí prezident na Ukrajinu jel, ale je třeba zdůraznit, že on východním zemím rozumí. Umí se tam pohybovat, dokáže vytvořit vazby a do jisté míry získat i sympatie,“ řekl o cestě prezidenta Miloše Zemana na Ukrajinu, kterou probíhá v těchto dnech, Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

  • Prezident Miloš Zeman je v těchto dnech na oficiální návštěvě Ukrajiny. Co si od jeho cesty slibují české malé a střední podniky?

Ukrajina patří mezi jedno z nejperspektivnějších teritorií bývalých zemí SNS. Spolu s Ukrajinou tam patří i Rusko, Ázerbájdžán či Kazachstán. Je to logické, protože na Ukrajinu jde čím dál tím více zboží, což je samozřejmě dáno geografickou polohou země a částečně i mentalitou. V této souvislosti si musíme uvědomit, že Ukrajina má opravdu velmi blízko ke Slovensku, a to nejen jazykově, ale i kulturou obyvatel.

Pro malé a střední podniky Ukrajina představuje perspektivní teritorium, je to velká země. Z pohledu například znalosti české techniky, českého umu, dovedností a českého průmyslu patříme na Ukrajině mezi respektované partnery. Určitě se jedná o zajímavou zemi, to je bez diskuze.

  • Jak může českým podnikatelským zájmům pomoct jedna konkrétní návštěva pana prezidenta?

Jakákoliv cesta, ať už ji podniká prezident, premiér, ministr průmyslu či ministr zahraničních věcí, za předpokladu, že bude mít na programu i ekonomické otázky, rozhodně svou roli splní.

  • S prezidentem Zemanem na Ukrajinu odjeli i čeští podnikatelé. Slibují si od prezidentovy návštěvy dohodnutí některých konkrétních obchodů?

Popravdě řečeno, obvykle se jedná o misi velkých firem, pro které má taková cesta větší význam. Pokud se do teritoria potřebují dostat, tak cesta prezidenta je součástí politického vyjednávání s partnery. Menší firmy mají proti sobě spíše rodinné firmy, tedy malé a střední hráče, a tolik je nezajímá, jestli s nimi přijede, nebo nepřijede prezident. To je také důvod, proč se menší firmy do podobných misí nehrnou. Je to pro ně relativně drahá a hlavně časově náročná záležitost. Oni potřebují rychle dohodnout obchod, druhý den letět zpátky a příliš se tam společensky nezdržovat.

Prezidentova cesta tak určitě pootevře vrátka velkým firmám. Pokud se to pak v důsledku dotkne i malých a středních podniků, jakožto různých subdodavatelů, nebo to zlepší klima, tak to bude jedině dobře.

  • Prezident Zeman odjel na Ukrajinu krátce před summitem Východního partnerství, na kterém má být podepsána obchodní dohoda mezi Ukrajinou a EU. Jestli k tomu dojde, se ale zatím neví, protože EU podpis podmiňuje propuštěním bývalé ukrajinské premiérky Tymošenkové. Myslíte si, že může Zemanova cesta v tomto ohledu k něčemu přispět?

Nevím, s jakým politickým zadáním či politickou ambicí, a to i evropskou, tam prezident jel, ale je třeba zdůraznit, že on východním zemím rozumí. Umí se tam pohybovat, dokáže vytvořit vazby a do jisté míry získat i sympatie.

Vyjednavač mezi EU a Ukrajinou by měl být logicky někdo, kdo pochází spíše z bývalých východních zemí, a kdo má k Ukrajině blízko. Prezident Zeman zrovna takovou osobou je. Takže ano, je klidně možné, že tam může dohodnout i něco za EU.

  • Překvapilo Vás, že prezident zamířil právě na Ukrajinu? Bývalí prezidenti Klaus i Havel Ukrajinu také navštívili, ale ve svém funkčním období mnohem později než prezident Zeman.

Nepřekvapilo mě to. Prezident Zeman do zahraniční cestuje často a neřešil bych, zda jede dřív tam, nebo tam. Vždycky deklaroval, že východní země u něj mají vysokou prioritu – ať už se jedná o Rusko, Ukrajinu, Vietnam nebo Čínu.

Ukrajina je evropskou zemí, prakticky naším „sousedem“. Jak už jsem říkal, je to velká země a také země, kde se domluvíme a kde máme obchodní zájmy. To, že si ji prezident zvolil, mi přijde jako rozumný nápad.

S Karlem Havlíčkem hovořila Lucie Bednárová.