Europoslanec Zahradil: V eurovolbách chceme držet krok s ostatními

Jan Zahradil; zdroj: Evropský parlament.

Za úspěch v květnových volbách do Evropského parlamentu bude ODS považovat srovnatelný výsledek s ostatními kandidujícími stranami. Stávajících devět mandátů tak zůstává nedosažitelnou metou. „Na ně si v těchto volbách nesáhne nikdo a dokonce si myslím, že žádná strana nezíská ani sedm mandátů, které nyní má sociální demokracie,“ řekl v rozhovoru pro EurActiv lídr volební kandidátky Jan Zahradil.

Na lednovém kongresu ODS jste říkal, že si berete evropská témata a s tím i spojené volby do Evropského parlamentu na svá bedra. Jak vysoké máte ve volbách ambice?
Za úspěch budeme považovat, pokud se nám podaří získat vyšší procento hlasů než v podzimních parlamentních volbách. Pokud se budeme bavit o mandátech, tak chceme dosáhnout takového výsledku, který by byl srovnatelný s jinými parlamentními stranami. Zcela otevřeně je si ale potřeba přiznat, že to určitě nebude devět mandátů, které máme dnes. Na ty si v těchto volbách nesáhne nikdo a dokonce si myslím, že žádná strana nedosáhne ani sedmi mandátů, které v tuto chvíli má sociální demokracie. 

„Otevřeně si přiznáváme, že nezískáme devět mandátů, které máme teď.“

Na začátku tohoto týdne jste poodhalili, na co se bude zaměřovat kampaň ODS. Bude se jednat hlavně o tři priority, mezi nimiž figuruje i společná měna euro nebo konec nesmyslného pravidelného stěhování europarlamentu z Bruselu do Štrasburku, o kterém shodou okolností včera na plénu hovořil i prezident Miloš Zeman. Jste přesvědčeni, že to jsou zrovna ta témata, která osloví voliče?
Témata nám připadají relevantní, protože každé z nich v sobě obsahuje nějakou symboliku. Navíc se týkají peněženky občanů.

Společná měna euro je velmi nosné téma. Vláda ignoruje, že přes 70 % občanů České republiky jej nechce zavést. ODS je přesvědčena, že je potřeba vzít v úvahu, že podmínky existence eura se za posledních deset let dramaticky změnily. Pokud jsme schvalovali vstup Česka do EU v referendu, tak bychom tak měli učinit i v případě přistoupení do eurozóny. Vláda by pak na základě výsledků měla začít pracovat na vyjednání trvalé výjimky, aby Česká republika euro nikdy nepřijala. 

Jak toto mohou europoslanci ovlivnit? To je přece na rozhodnutí vlády…
Můžeme to ovlivnit politickým tlakem. V momentě, kdy bude existovat zákon o obecném referendu, tak využijeme všech možností, které bude nabízet, abychom referendum o vstupu do eurozóny vyprovokovali nebo iniciovali. A říkám to i s tím, že ODS je strana, která referenda za každou cenu neprosazuje. Tady si ale myslíme, že to smysl má.

Proč si myslíte, že české voliče zaujme druhé téma, kterým je onen stěhovací cirkus z Bruselu do Štrasburku pokaždé, když se koná plenární zasedání Evropského parlamentu? 
Zrušení štrasburského sídla Evropského parlamentu představuje symbol neplýtvání veřejnými prostředky. Pokud bychom zbytečné výdaje z rozpočtu seškrtaly, tak zjistíme, že dosáhneme poměrně velkých úspor. 

Třetím tématem, se kterým se chystáte do předvolebního boje, je zabránění nárůstu cen energií pro podniky a domácnosti kvůli podpoře obnovitelných zdrojů energií. Proč si myslíte, že má toto téma šanci zaujmout? 
Určitě má. Souvisí to s navyšováním klimatických cílů, což je věc, která nemůže být nikomu jedno. Kromě toho, že to podryje základy evropské ekonomiky, tak to i výrazným způsobem zdraží energie. To nemůžeme připustit. Sobotkova vláda říká, že zařídí, aby ceny energií klesaly, ale je to jeho strana, která v Evropském parlamentu navyšování klimatických cílů podporuje. 

Můžete si být po porážce v parlamentních volbách jisti tím, že český národ slyší na euroskepticismus? Vítězem se přece staly strany, které lze považovat za proevropsky laděné… 
To, co vnímám kolem sebe, je to, že podnikatelé, ale i zaměstnanci mají oprávněné výhrady k celé řadě regulací a směrnic, které se na nás řítí z EU. Mají také obavy z přijetí eura a z finančních závazků, které jsou s tím spojeny. To je potřeba vzít v potaz. Nechci se tu bavit o tom, jestli to je euroskepse, nebo ne, ale ten názor je takový a objektivně existuje.

Čeští podnikatelé ale po přijetí eura přece dlouhodobě volají…
Malé a střední podniky zcela určitě ne. Kdo po euru volá, je jen několik velkých dcer nadnárodních koncernů. Je to logické, ale určitě na tom nelze stavět. V tomto státě žije deset milionů občanů a ne všichni jsou zaměstnanci těchto velkých společností. 

Zaútočíme na třetí příčku 

ODS je součástí politické frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR). Jakou budoucnost si v souvislosti s volbami do Evropského parlamentu pro tuto frakci představujete? Na kolik mandátů si věříte?
Věříme si, že získáme více mandátů, než máme nyní, a dokonce věříme, že budeme mít více stran z více členských zemí. Pokusíme se tak zaútočit na třetí příčku za lidovci a socialisty, nehledě na to, jak si pořadí nakonec rozdělí. Pomůže nám k tomu i očekávaný pokles mandátů u liberálů, kteří jsou dnes v Evropském parlamentu třetí nejsilnější frakcí.

Minulý týden jste oznámili, že nepostavíte svého kandidáta na šéfa Evropské komise. Z jakého důvodu?
V Lisabonské smlouvě je napsáno, že předsedu Komise nominuje Evropská rada s přihlédnutím k výsledku voleb do Evropského parlamentu. Toho zneužily nadnárodní federalistické strany a toto ustanovení dezinterpretovaly v tom smyslu, že vítěz eurovoleb má právo nominovat předsedu Evropské komise.  

„Referendum o vstupu do eurozóny má smysl“.

Takto ale není. Formulace „s přihlédnutím k výsledkům voleb“ neznamená, že automaticky ten, kdo volby vyhrává, má nárok na předsedu Komise. Nárok může mít maximálně ten, kdo je schopen mít za sebou většinovou koalici. Evropská rada nemůže být vystrčena ze hry nebo jinak obejita.

Evropský parlament jde v tom výkladu bohužel daleko za rámec ducha i litery Lisabonské smlouvy. To, co prosazuje, je cesta k politizaci Komise, což je první krok k přetváření EU do nějakého kvazistátního útvaru s nějakou kvazivládou. My s tím nemůžeme souhlasit, to je zcela proti našemu programu.

V rámci volební kampaně se počítá s debatami za účasti kandidátů na předsedu Evropské komise. Pokud ECR kandidáta mít nebude, nebude to pro ni představovat handicap?
I když s novým modelem výběru šéfa Komise nesouhlasíme, rádi se těchto debat zúčastníme a vysvětlíme voličům náš postoj. Doufám, že nám to bude v rámci férové politické soutěže umožněno.  

Koho tedy do takových debat vyšlete? Vás jako předsedu frakce?
Může to být někdo z čelních představitelů frakce včetně mě. 

Autor: Lucie Bednárová (Štrasburk).