Ivan Hodač: Ministři se nesmí hádat o vliv, ale spolupracovat

Ivan Hodač; zdroj: Evropská komise

„Je důležité, aby to mezi ministerstvy klapalo, aby levá ruka nedělala něco jiného, než pravá. Mezi MZV a MPO musí vzniknout skutečná koordinace a nesmí se hádat, kdo bude mít větší vliv ohledně vnějších ekonomických vztahů,“ říká Ivan Hodač, který působil v letech 2001-2013 jako generální tajemník Evropské asociace výrobců automobilů (ACEA).

Nová vláda premiéra Sobotky deklaruje velký obrat české politiky vůči Evropské unii. Vy sám v Bruselu dlouhodobě působíte.  Čekáte zvrat v naší politice s nástupem nového kabinetu?
Myslím si, že zásadní změnu čekat nemůžeme. Nová vláda se ale bude orientovat na Evropskou unii více a řekl bych navíc, že půjde spíše o kladný postoj k EU a pochopení toho, že co se děje v Bruselu, je pro nás důležité. Věřím, že pozitivní bude jak náš postoj, tak i aktivnější přístup k Unii.

Dále podle mě můžeme čekat větší orientaci na Rusko a obecně na východ. Uvidíme také, jak to bude s otázkou podpory investic zvenku, ale i od toho si slibuji pozitivní pokrok. Tato témata bych v oblasti průmyslu viděl jako klíčová.

Jak byste hodnotil osobu nového ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka?
Pan Mládek Evropskou unii velice dobře zná. Je proevropský a myslí si, že do Evropské unie patříme, a co se děje v Bruselu, je pro nás velmi důležité.

Poměrně dlouhou dobu trval spor mezi ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) a ministerstvem zahraničních věcí (MZV) týkající se řízení sítě zahraničních zastoupení i obecného směřování vnějších vztahů ČR. Myslíte si, že něco podobného hrozí i v současné vládě?
To je velká neznámá. Je důležité, aby to mezi ministerstvy klapalo, aby levá ruka nedělala něco jiného, než pravá. Mezi MZV a MPO musí vzniknout skutečná koordinace a nesmí se hádat, kdo bude mít větší vliv ohledně vnějších ekonomických vztahů. 

V Nečasově vládě bylo MPO v rukou ODS a MZV spadalo pod TOP 09. Nyní bude jak MPO, tak i MZV v rukou ČSSD tedy jedné strany. Lepší koordinace by se ale měla týkat všech rezortů. U evropské politiky i obecně vnějších vztahů k třetím zemím jsou navíc důležité i další oblasti jako je ochrana životního prostředí nebo například věda a výzkum. Tam všude musí spolupráce fungovat.

„Pan Mládek Evropskou unii velice dobře zná. Je proevropský a myslí si, že do Evropské unie patříme, a co se děje v Bruselu, je pro nás velmi důležité.“

Mluvil jste o tom, že MPO a MZV spadají pod jednu stranu. Například další klíčové ministerstvo financí je ale v rukou ANO. Může vzniknout podobné napětí, jako bylo v Nečasově vládě mezi MZV a MPO či MZV a Úřadem vlády?
Doufám, že ne. Klíčové bude, že na každém ministerstvu bude náměstek z další koaliční strany. To by mohlo mimo jiné pomoci zaručit koordinaci mezi rezorty. Důležitou roli zde bude pochopitelně hrát úřad vlády. Máte ale pravdu, že velkou otázkou je spolupráce mezi ministerstvem financí a například zmiňovaným MPO. Nikdo z nás neví, jak bude Andrej Babiš ministerstvo financí vést. Musíme doufat, že dobře. Pokud spolupráce fungovat nebude, musí se průmysl ozvat. 

Vraťme se ještě zpět k exportní politice nové vlády. Měla by podle Vás probíhat spíše podpora vývozu do evropských zemí, nebo na rozvíjející se trhy?
Myslím si, že důležité je obojí. Rozvíjející se trhy jsou stěžejní. Je strategické, aby byly posíleny vztahy se zeměmi, jako je Indie, Čína, Brazílie a další země latinské Ameriky. Nemůžeme se ale soustředit jen na rozvíjející se trhy, musíme být pozitivní i vůči Evropě. Věřím, že MPO toto pochopí.

Autor: Anna Kuznická