Europoslanec Svoboda: Můj výbor je šedá eminence

Pavel Svoboda; zdroj: Evropský parlament.

Výbor pro právní záležitosti považuje jeho nový předseda Čech Pavel Svoboda (KDU-ČSL) za „šedou eminencí“ mezi výbory Evropského parlamentu. „Výbor JURI je nenápadný, ale o to vlivnější,“ říká Svoboda v exkluzivním rozhovoru pro EurActiv. Úspěch svého zvolení si prý zatím neuvědomuje, to prý přijde až časem.

Česká republika má po pěti letech předsedu výboru Evropského parlamentu. Uvědomujete si tento úspěch?
Přiznám se, že rozsah tohoto úspěchu si ještě úplně neuvědomuji, a to zejména v kontextu právního výboru, který je takovou šedou eminencí mezi výbory Evropského parlamentu. Je nenápadný, ale poměrně vlivný. Myslím si tedy, že až časem ocením, čeho se touto volbou podařilo dosáhnout. 

Říkáte, že výbor JURI je šedou eminencí mezi ostatními výbory europarlamentu. Můžete čtenářům přiblížit, v čem konkrétně spočívá jeho činnost?
Výbor má průřezové agendy, které se týkají celého Evropského parlamentu, od takových nezáživností jako je ověřování volebních dokumentů jednotlivých členů Evropského parlamentu nebo otázek spojených s jejich imunitou až po vlastní agendu. Ta se týká aplikace celého evropského práva či mezinárodních smluv na EU, sporů mezi výbory Evropského parlamentu, vztahem k Soudnímu dvoru. Pak tu jsou také specializované agendy, jako je třeba duševní vlastnictví. To je oblast, kde bude v příštích pěti letech poměrně živo. 

„Až časem ocením, čeho se touto volbou podařilo dosáhnout.“

Jaké další tématické výzvy očekáváte v příštích pěti letech?
Se zmiňovaným duševním vlastnictvím, kam spadá i autorské právo, které bude určitě horkým tématem, souvisí i transatlantická dohoda mezi EU a USA. Prioritou bude také práce na celoevropském právu prodeje, tedy harmonizace podmínek kupních smluv, což by mohlo ulehčit život malým a středním podnikům. 

Jaké priority si jako předseda výboru JURI kladete Vy?
Já jako předseda musím být relativně neutrální, ale myslím, že oblasti, které jsem zmiňoval, tak budou oblastmi, z jejichž vylepšení může mít prospěch i Česká republika. Chtěl bych zdůraznit, že vedle své práce pro výbor JURI nezapomínám ani na své priority, které jsem sliboval ve volební kampani, zejména na téma snížení či zrušení DPH pro dětskou spotřebu, nebo rušení změn času. Budu tedy aktivní i v tématech, která nespadají pod výbor, jež povedu. 

Není žádným tajemstvím, že česká veřejnost se o činnost Evropského parlamentu příliš nezajímá. Budete se to snažit změnit?
Rozhodně, je to jedno z mých předsevzetí. Snažím se také proto obklopovat lidmi, kteří na tom budou společně se mnou pracovat. Česká veřejnost se o ale dění v Evropském parlamentu nezajímá mj. i proto, že se o to nezajímají česká média.  Česká republika je, co se týče kvality informovaní o evropských záležitostech, hluboko pod průměrem ostatních EU. 

Můžete s tím jako europoslanec něco udělat?
Neformálně určitě ano a budu se o to snažit. Budu tlačit na to, aby zejména veřejnoprávní média v České republice věnovala této problematice větší pozornost a zvýšila své personální zastoupení v Bruselu.

Autor: Lucie Bednárová