Europoslanec Ježek: Někteří kandidáti na eurokomisaře patřili do vědeckého ústavu

Petr Ježek.

Česká republika stále váhá, koho předloží jako svého kandidáta na eurokomisaře. Mezi jména, která zaznívají nejčastěji, patří ekonom Pavel Mertlík, současná ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová či vysoký úředník Petr Blížkovský. Podle europoslance Petra Ježka (ANO) by se vláda měla poohlížet především po dobrém komunikátorovi, a nesahat po příliš úzkém specialistovi nebo někom, kdo takříkajíc spadl z Marsu.

Česká vláda se zatím nemůže shodnout na jméně příštího českého komisaře. Jak to vnímáte tady v Evropském parlamentu? Někteří čeští europoslanci si stěžovali, že za nimi chodí zahraničí kolegové a ukazují jim životopisy jejich národních kandidátů. To přece musí být hodně frustrující.
Tady v Evropském parlamentu to příliš nevnímám. Každý tu má své starosti a většina kolegů vůbec netuší, jestli si už Česká republika vybrala svého komisaře, nebo ne. Je ale nutné zdůraznit, že Evropský parlament není v této fázi tou relevantní institucí, tou je, nazveme-li ho tak, designovaný předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, který očekává, že se jména kandidátů zbývajících zemí dozví v řádu dnů. Řekl bych to proto takto: to, že jsme zatím nepředložili jméno našeho kandidáta, a za předpokladu, že to rychle napravíme, není tak špatné, jako to, jak k němu dospíváme. Jednání se nyní zdají být zcela zablokovaná a představy jednotlivých členů vládní koalice jsou naprosto odlišné, a to nejen pokud jde o jména, ale také o to, co evropský komisař v Komisi dělá a jakou by měl mít kvalifikaci. 

Jakou kvalifikaci by měl mít podle Vás?
Za svou kariéru jsem měl možnost vidět desítky komisařů. Pamatuji si jejich příchod do Komise a pak následný růst, takže mohu snad soudit. Zásadní podle mého názoru je, aby byl schopen si zajistit vliv a autoritu v rámci Evropské komise a také vůči členským státům. Uvědomme si, že komisař bude nucen jednat třeba s německým ministrem hospodářství, s francouzskými vysokými představiteli, Brity apod. Musí to být partner na úrovni, který dokáže odolat tlaku velkých států. A to zvládne skutečně jen málokdo. Samozřejmě pak v neposlední řadě musí být schopen vést úspěšnou komunikaci s Evropským parlamentem. Musí to být především komunikátor, který má politické myšlení a dokáže se prosadit. 

Jak do této představy zapadají některá jména, s nimiž v poslední době pracuje Sobotkova vláda?
Některé jména, která padala v Česku, jsou možná dobří badatelé do nějakého vědeckého ústavu, ale to Evropská komise skutečně není.  

Komisař by se ale přece měl ve svém portfoliu orientovat…
Pokud mluvíme o odbornosti, Komise je plná úředníků, generálních ředitelů, kteří jsou větší odborníci než jakýkoliv odborný komisař. O to tady přece nejde. Samozřejmě to nemůže být někdo, kdo spadl z Marsu a nemá žádné zkušenosti. Na druhou stranu by to ale neměl být žádný úzký specialista, protože přece nejde jen o jeho portfolio, ale stejně tak o jeho celkový vliv v Komisi a na vytváření podoby EU. 

Politické hnutí ANO, jehož jste členem, nejdříve na post českého eurokomisaře prosazovalo europoslance a bývalého eurokomisaře Pavla Teličku, nyní ale prosazuje ministryni pro místní rozvoj Věru Jourovou. Jak tuto změnu vnímáte?
Stažení kandidatury kolegy Teličky vnímám jako velký ústupek zbytku vládní koalice. Nedovedu si představit, že by po tomhle mohli mít naši koaliční partneři nějaké výhrady k paní Jourové, zvláště když víme, jaká je situace ohledně zastoupení žen v Evropské komisi. Státy, které už nominovaly své kandidáty, v drtivé většině vybíraly muže. Nyní je proto velká poptávka po ženách.

Paní Jourová splňuje všechny předpoklady. Hraje pro ni i to, že všechny důležité posty v české státní správě jsou obsazeny sociálními demokraty. I z tohoto hlediska si myslím, že ANO by mělo mít právo kandidáta nominovat. 

Koalice není schopná se dohodnout, neměl se proto tento problém předvídat a vyřešit již při koaličních jednáních na přelomu roku?
Zpětně viděno to tak může vypadat a určitě se to tak mohlo udělat. Na druhou stranu platí, že situace, v níž byla uzavírána koaliční dohoda, ještě nic neříkala o tom, kdo vyhraje evropské volby a pokud máme na evropské úrovni nominaci předsedy Evropské komise, která se do určité míry odvozuje od výsledku těchto voleb, tak pak mělo logiku počkat na signál, jak na tuto otázku pohlížejí voliči. 

Hovořil jste o tom, že Českou republiku nemusí až tolik poškozovat to, že stále nemá jasno ohledně jména svého příštího komisaře, ale to, jakým způsobem ho vybírá. Sobotkova vláda slibovala, že zlepší komunikaci i směrem k českým europoslancům. Byla tato spolupráce i ohledem na jednání kolem českého eurokomisaře již nastartovaná?
Přísun informací od české vlády na úřednické úrovni probíhá dobře, ale i přesto bude nutné překonat zmiňovanou situaci, která souvisí s výběrem komisaře. Kolega Telička, kterého považuji za ideálního kandidáta, je vláčen předsedou vlády tiskem. V takové situaci je těžké očekávat pomoc. Spolupracovat ale samozřejmě budeme. 

Autor: Lucie Bednárová.