Edvard Kožušník: Změna kursu ODS vůči EU nepřipadá v úvahu

zdroj: archiv Edvarda Kožušníka

„Velkou změnu v postoji ODS k dalšímu pokračování evropské integrace, nebo dokonce připojení se k eurofederalistickému křídlu, nečekejte,“ vzkázal čtenářům v rozhovoru pro EurActiv současný europoslanec Edvard Kožušník (ODS), který dnes (8. ledna) oficiálně oznámil svou kandidaturu na předsedu ODS. O ní se rozhodne ve druhé polovině ledna.

  • Pokud budete na nadcházejícím Kongresu ODS, který se koná 18. a 19. ledna, zvolen předsedou této strany, jak moc důležité budou pro ODS otázky spojené s EU a vůbec s Českou republikou a integrací? O ODS hovoříte jako o eurorealistické straně, dá se v tomto ohledu očekávat nějaká změna kursu? 

Myslím si, že v tomto směru mám obrovskou výhodu, že jsem byl čtyři roky v Evropském parlamentu, a mohl jsem si sáhnout na živou politiku tak, jak se v Evropě skutečně dělá. Člověk pak naživo pochopí, že je to především o ochraně vlastních zájmů a je jedno, jestli se jedná o Španěly, Němce nebo Francouze.  

Postavení ODS, které si v EU vybudovala i díky tomu, že spolu zakládala eurorealistickou frakci Evropských reformistů a konzervativců (ECR), je z pohledu České republiky a ve srovnání s dalšími politickými stranami ta nejlepší. Velkou změnu v postoji strany k dalšímu pokračování integrace, nebo dokonce připojení se k eurofederalistickému křídlu, proto nečekejte. Nepřipadá to v úvahu. 

Velkou otázkou navíc bude, jakým směrem se evropská integrace vůbec vydá. Čekají nás totiž volby do Evropského parlamentu a jejich velkým problémem bude nízká volební účast, nejen v Česku, ale i ve zbytku Evropy. To bude znamenat slabší mandát pro provádění jakýchkoliv změn.  

  • Někdejší vláda Petra Nečase byla často z různých stran kritizována za to, že s veřejností evropskou problematiku málo diskutovala. V případě, že byste se dostal do čela ODS, jak k tomu budete přistupovat? 

V první řadě nesouhlasím s tím, že by Nečasova vláda málo diskutovala. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že Petr Nečas byl velmi aktivní člen Evropské rady. To, co ale považuji za chybu, je to, že jsme to jako ODS nedokázali doma prodat.

  • Můžeme tedy v tomto ohledu od Vás čekat nějaké změny?

Předpokládám, že ODS bude dlouhá léta v opozici, a proto bude naše role jiná. Budeme muset tlačit na současnou vládu a vlády budoucí, aby nesklouzly k „eurohujerství“. 

  • V Evropském parlamentu působíte již několikátým rokem, a dalo by se proto předpokládat, že budete usilovat o obhájení svého mandátu. To se ale nestalo. Jak dlouho Vám rozhodnutí kandidovat na předsedu ODS trvalo?

Mé rozhodnutí určitý čas zrálo, ale bylo také svým způsobem emoční. Celé to začalo, možná symbolicky, 17. listopadu loňského roku na Národní třídě, kde jsem spolu s dalšími kolegy z ODS přišel uctít památku tohoto významného data. Pocítil jsem tam ale smutek nad tím, že je ODS dva týdny po výprasku v parlamentních volbách tolik rozštěpená a nedrží pospolu. Pochopil jsem, že strana bude do svého vedení potřebovat někoho, kdo ji zase spojí.  

  • Pokud by Vás Kongres ODS do čela strany nezvolil, uvažujete, že přece jen zkusíte štěstí ve volbách do Evropského parlamentu? 

Já nad tím takto nepřemýšlím. V politice je to jednoduché – vše funguje, pokud vyhráváte volby. A tak je postavená i volba předsedy ODS. Pokud člověk prohraje, tak by z toho měl vyvozovat důsledky. Sám pro sebe ale tuto otázku ještě zodpovězenou nemám.  

Na druhou stranu si ale myslím, a možná se tím budu od některých kolegů odlišovat, že pro ODS budou volby do Evropského parlamentu zásadní. Výsledky těchto voleb budou důležité pro naše starosty a zastupitele a jejich rozhodnutí, zda se vůbec budou ucházet o místo na kandidátkách ODS ve volbách do zastupitelstev obcí a Senátu. V žádném případě tedy nepůjde o volby druhého řádu a nový předseda spolu s novým vedením by měl za to převzít osobní záštitu a garanci. Pokud se tak nestane, bude to znamenat podcenění podzimních voleb.

Rozhovor připravila Lucie Bednárová.