Andrew Duff: Konzervativní nacionalisté zřejmě v červnových volbách do EP uspějí

andrew duff

Euractiv.cz hovořil s Andrew Duffem britským europoslancem a členem frakce ALDE v Evropském parlamentu o Lisabonské smlouvě a jejím vlivu na české předsednictví a o rostoucím euroskepticismu před nadcházejícími volbami do EP.

Co podle Vás Lisabonská smlouva přinese Evropské unii?

Je zcela jasné, že smlouva posiluje kapacitu EU jednat na světové scéně a zlepšuje její efektivitu. Pokud se podle ní EU nebude řídit, uvidí svět jen oslabenou Evropu a naši vlastní občané budou k evropské integraci ještě skeptičtější, než jsou nyní. Samozřejmě Lisabonská smlouva není perfektní, ale je to optimum, kterého jsme v současné době mohli dosáhnout.

Lisabonská smlouva má zlepšit fungování EU, ale bude díky ní EU také blíž svým občanům?

Do jisté míry to závisí i na občanech. Lisabonská smlouva vytváří skutečnou parlamentní demokracii a kromě toho, nutí Radu jednat transparentněji a více ji tak vystavuje veřejnému dohledu.

Ratifikační proces Lisabonské smlouvy se ocitl ve slepé uličce po negativním výsledku irského referenda. Jaké řešení byste navrhl irské vládě, aby EU vyvedla z této slepé uličky?

Je bez pochyby, že Irové budou muset svolat druhé referendum, protože smlouvu nebudeme znovu projednávat. Irové také ještě nedali najevo, které části smlouvy by se měly znovu projednat. Bude možné přijmout interpretativní deklarace, které však neovlivní jádro Lisabonské smlouvy. Irové se k tomu musí postavit čelem a lépe sami sebe informovat. Upřímně kampaň, kterou vedly síly podporující Lisabonskou smlouvu byla nekvalitní ve srovnání s extrémně agresivní a nákladnou kampaní tábora „ne“, v níž byli zapojeni nejen lidé z Irska, ale i ze zahraničí.

Česká republika ještě neratifikovala Lisabonskou smlouvu. Myslíte si, že by tento fakt mohl ovlivnit nadcházející české předsednictví?

Myslím si, že by to byla katastrofa, kdybyste nedokončili ratifikační proces. Jsem si tím zcela jistý. Premiér Topolánek by čelil velmi podezřívavému Evropskému parlamentu. Češi se stali součástí problému ratifikace Lisabonské smlouvy, když jejím zdržováním brání jeho vyřešení. Předsednictví má problémy řešit a ne je vytvářet.

Prezident Václav Klaus se během své oficiální návštěvy Irska setkal s lídrem euroskeptického hnutí Libertas Declanem Ganleym. V současné době se spekuluje o tom, že by v této souvislosti mohla vzniknout nová euroskeptická celoevropská strana. Myslíte si, že by ve volbách do EP mohla uspět?

Bojím se, že ano. Vůbec pravicová uskupení budou zřejmě v těchto volbách úspěšná. Klaus a Ganely mají spojence například v britské Konzervativní straně, která v těchto volbách podle všeho bude mít úspěch. Považuji za vysoce pravděpodobné vytvoření konzervativní nacionalistické frakce v příštím Evropském parlamentu.

Zdá se, že euroskepticismus v EU sílí. Jaké jsou hlavní příčiny tohoto vzestupu?

To je samozřejmě komplexní otázka. Jedním z hlavních důvodů je, že se politické strany, které jsou především národními politickými stranami založenými za účelem získání moci ve členských státech, ukázaly jako absolutně neschopné komunikovat s občany o evropských záležitostech. Nejsou schopné jasně a srozumitelně mluvit o rozsahu nebo vlivu evropské integrace na každodenní život lidí. Navíc někteří národní zákonodárci žárlí na stále se zvyšující pravomoci EU. Také tisk a média sledují hlavně dění na domácí politické scéně, což je důvodem, proč jsme nebyli schopní vytvořit vzájemný vícestranný dialog mezi EU a občany.

V kontextu nadcházejícího českého předsednictví – co byste doporučil českým politickým představitelům?

Pokud jde o Evropský parlament, předsednictví musí být přítomné a schopné odpovědi a zároveň stručné a samozřejmě charismatické. Musí být schopné porozumět politickým nuancím jednání v Evropském parlamentu. Myslím si, že prvních několik měsíců to bude pro české předsednictví poněkud těžší, protože vstoupíme do období těsně před volbami a začne kampaň. Podle mého názoru se Vám však s tak schopnými lidmi, jako je Alexandr Vondra, podaří uspět .