Reakce Stálého zastoupení ČR při EU na článek o stážistech zapojených do českého předsednictví v Radě EU

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

© European Union

Redakce EURACTIV.cz zveřejňuje reakci Stálého zastoupení ČR při EU na nedávný článek o stážistech zapojených do organizace českého předsednictví v Radě EU. Článek upozorňoval na dopis studentů, kteří si stěžovali na nerovné podmínky jejich angažmá. O dopise původně informoval server Seznam Zprávy.

Reakce Stálého zastoupení v původním znění zaslaná redakci ve čtvrtek 14. dubna 2022:

Rádi bychom upozornili na nepřesná fakta v dopise zmiňovaném redakcí EURACTIV.cz a citovaném serverem Seznam Zprávy. Stálé zastoupení ČR při EU (SZ) i Ministerstvo zahraničních věcí ČR (MZV) tak publikovaný článek neprávem staví do situace, kdy to vypadá, že diskriminuje některé studenty, což není pravda.

Pro zapojení studentů do příprav předsednictví bylo na MZV rozhodnuto i na základě častých žádostí z řad studentů a dotazů z vysokých škol. Proto došlo už na podzim roku 2020 k definování tzv. diplomatických stáží, které vycházejí z učebních plánů Diplomatické akademie. Uzavřela se dohoda s Konferencí rektorů, byla stanovena kritéria adeptů a školami provedena jejich selekce.

Celá takto vybraná skupina prošla šestiměsíční intenzivní přípravou na Diplomatické akademii MZV. Poté byla podle kvalifikace, preferencí a jazykových znalostí jednotlivých studentů rozdělena do konkrétních úseků MZV. Studenti absolvovali i týdenní pobyt na Stálém zastoupení, někteří z nich v současné době připravují na rezortech a spolupracují s lidmi na Stálém zastoupení. Ministerstvo mohlo na tyto diplomatické stáže poskytnout měsíční stipendium ve výši 500 EUR a v případě SZ i ubytování v Bruselu. Vyšší příspěvek ale  nabízel program Erasmus+, pro který se také naprostá většina stážistů rozhodla. Studenti, kteří byli vybráni na diplomatické stáže, budou přijíždět na SZ do Bruselu v průběhu června, jejich pobyt bude končit na konci roku.

Vzhledem k velkému zájmu a k lepšící se epidemiologické situaci přistoupilo Stálé zastoupení v Bruselu na podzim loňského roku i k obnovení tradiční praxe bezplatných krátkodobých studentských stáží, které upravuje Společný předpis ministra a státního tajemníka  č. 4/2017. Všichni uchazeči byli upozorněni, že se nejedná o odborné diplomatické stáže, ale o stáže klasické, které jsou podle vnitřního předpisu MZV neplacené a bez možnosti ubytování. Studenti si na ně mohou zajistit buď financování z vysoké školy nebo z Erasmu +. Délka stáže je variabilní, minimálně šest týdnů, maximálně šest měsíců.

Studenti nebudou nahrazovat plnohodnotné diplomaty a mohou svůj pobyt využít k dalšímu rozvoji, získávání kontaktů a zlepšování jazyků. Mohou se obohatit o zkušenosti s fungováním úřadu během tak významné události jako je předsednictví, která se navíc jen jednou za třináct let. Stáž mohou samozřejmě vždy odmítnout.

Zcela neplacené stáže nejsou ani v Bruselu ničím neobvyklým. Studentům je nabízí například až na šest měsíců Evropská služba pro vnější činnost, na pět měsíců Generální sekretariát Rady nebo na tři měsíce Evropský hospodářský a sociální výbor. Stážisty neplatí ani OSN, WHO či IMF. V celé Belgii je placená pouze necelá pětina stáží. Neplacené stáže v místních institucích pak nezřídka požadují množství práce odpovídající plnému úvazku. V případě stáží pro české předsednictví takový požadavek není.

Můžeme vás ujistit, že vláda i Stálé zastoupení se snaží udělat vše pro to, aby se Česko své předsednické role zhostilo co nejlépe a bylo v ní úspěšné.