Senát kritizuje vládu za nedostatečnou přípravu českého předsednictví v Radě EU

© Senát ČR

Senát vytkl vládě nedostatečně zajištěnou přípravu českého předsednictví EU. Doporučil kabinetu mimo jiné zlepšit jeho personální zajištění. Vláda by podle senátorů měla také zvážit dodatečné přesunutí více akcí do regionů mimo Prahu. Doporučení připravil senátní evropský výbor.

Předsednictví EU, kterého se Česko ujme v druhé polovině příštího roku, je podle senátorů příležitostí k aktivnímu prosazování společných zájmů členských zemí i možnosti jejich prioritizace z české perspektivy. Senát označil „za nešťastné, že finanční a zejména personální parametry předsednictví nebyly od počátku zadány tak, aby nemuselo docházet k jejich navyšování v průběhu příprav“.

Vláda Andreje Babiše (ANO) v pondělí musela navýšit rozpočet českého předsednictví o 200 milionů na 1,4 miliardy korun. Původní rozpočet 1,24 miliardy korun byl označen v některých položkách za nedostatečný. Potřeba bude také přijmout 30 lidí do státní službě a na stálém zastoupení v Bruselu. Podle vicepremiérky Aleny Schillerové (ANO) by předsednictví bez navýšení rozpočtu nebylo na takové úrovni, aby dostatečně reprezentovalo. O nejvíc peněz požádaly ministerstvo zahraničí a úřad vlády.

Potvrzeno. Rozpočet českého předsednictví EU nabobtná o 200 milionů

Vláda dnes navýšila rozpočet předsednictví Česka v EU v druhé polovině příštího roku o 200 milionů na 1,4 miliardy korun. Po zasedání kabinetu o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Personální navýšení bude podle zprávy představovat náklady do zhruba 41,5 milionu korun. Podle původního návrhu mělo přitom Česko zaměstnat kvůli předsednictví 200 lidí, z toho 58 v Bruselu. O téměř deset milionů korun pak má být navýšen rozpočet úřadu vlády na zajištění akcí, při nichž bude gestorem.

Celkově stát plánuje během předsednictví organizovat 265 akcí v Česku. Na Pražském hradě se má sejít summit premiérů a prezidentů, ministerstvo zahraničí bude navrhovat během předsednictví organizaci summitu EU-západní Balkán na úrovni hlav států a předsedů vlád a ke zvážení chce dát možné summity EU a USA a EU a Indie. Neformálních rad chce svolat 14.

Sedmadvacítka: Zbývá rok do českého předsednictví

Česká republika se 1. července 2022 chopí předsednictví Rady EU. Už se na něj připravuje? A jaké by měly být jeho priority? Sledujte první video ze série Sedmadvacítka, kterou pro vás připravuje server EURACTIV.cz.

Senátoři vyjádřili lítost nad tím, že s výjimkou Ostravy a Karlových Varů budou všechny akce v Praze. Požádali proto vládu, aby ještě zvážila organizaci alespoň některých významných akcí v dalších městech v souladu s tematickým zaměřením a specifiky regionů.