Ruská agrese zvyšuje očekávání od českého předsednictví, řekl Fiala po jednání s představiteli EP

© EURACTIV.cz

Výzvy vyplývající z ruské agrese na Ukrajině zvyšují očekávání vkládaná do českého předsednictví v Radě EU, řekl po dnešním jednání s vedením Evropského parlamentu v Praze premiér Petr Fiala (ODS). Konferenci předsedů europarlamentu dnes představil priority předsednictví v druhé polovině letošního roku a domluvili se na nastavení spolupráce. Předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová k největším výzvám předsednictví zařadila i výzvy vyplývající z dopadů epidemie covidu-19.

Fiala na tradičním setkání, které předchází oficiálnímu zahájení předsednictví, ocenil přístup Metsolaové. „Musím říct, že její doporučení nám velice pomohla při přípravách,“ řekl. Zdůraznil, že Evropský parlament bude partnerem českého předsednictví. „Je klíčové, abychom si už před začátkem předsednictví řekli, co kdo očekává, jak si můžeme pomoci,“zdůraznil premiér.

Dnešní diskuse se podle něj týkala priorit předsednictví i výzev, které před ním stojí. „Výzvy vyplývající z ruské agrese na Ukrajině výrazně naše předsednictví ovlivňují a zvyšují očekávání, která jsou do něj vkládána,“ podotkl Fiala. Podle Metsolaové budou příští měsíce utvářet budoucnost Evropy tím, jak budou vypadat reakce na „brutální agresi“ na Ukrajině, ale i další kroky v rámci toho, jak se unie vypořádává s dopady covidu-19.

Podle Fialy se debata ministrů se zástupci europarlamentu dotkly vedle Ukrajiny také rozšiřování EU o další země, především státy západního Balkánu, ale obě strany se také shodly na tom potřebě udělit kandidátský status Ukrajině.

Hovořilo se také o energetické soběstačnosti a bezpečnosti, ale i o dalších prioritách předsednictví, kterým jsou strategická odolnost evropské ekonomiky a odolnost demokratických institucí.

Evropskou ekonomickou odolnost podle Fialy posílí, když nebude tolik jako v minulosti závislá na nedemokratických zemích, které jsou nespolehlivé v kritických chvílích. „A nemůžeme riskovat, že při nějaké nové podobné mezinárodní krizi, jakou třeba způsobil covid, budeme v některých oblastech nedostatečně ekonomicky připraveni,“ uvedl. Evropa musí být soběstačnější i u některých koncových produktů, jakou jsou třeba čipy, doplnil. Česká vláda už dříve avizovala, že mezi její priority bude patřit i připravovaný Akt o čipech.

Unie příliš dlouho ignorovala některé problémy a nepodporovala vzájemnou energetickou provázanost, řekla Metsolaová. Řešením by podle ní měla být energetická unie, kde státy závislé na některých surovinách je mohou nakupovat „u přátel a ne u nepřátel“.

„Odolnost by nám měla pomoci lépe zvládat i budoucí pandemie. Zdravotnictví bylo něco, kde v minulosti EU neměla mít žádné pravomoci, ale pokud bychom to nyní neudělali, určitě bychom nedokázali řešit pandemii společně a nepřijali bychom takovou ekonomickou podporu,“ uvedla.

Metsolaová doplnila, že se hovořilo i o unijních cílech v oblasti bezpečnosti a klimatické politiky. Právě v tématu energeticko-klimatických plánů EU se mohou objevit spory mezi Parlamentem a Českem, například v oblasti tzv. taxonomie, ze které chtějí europoslanci vyřadit jádro a plyn, což Češi odmítají.

Další neshody se mohou objevit u plánovaného zákazu prodeje vozidel se spalovacími motory do roku 2035 (součást balíku Fit for 55), velmi podporovaného ze strany europoslanců. Češi naopak chtějí nová pravidla zmírnit.

Předsedkyně EP věří tomu, že by se mohlo posunout řešení problematiky migrace. „Jsem opatrně optimistická, že snad posuneme i zde věci dopředu,“ uvedla. V tomto kontextu narážela na problémy Malty, která se dlouhodobě potýká s migračními vlnami, společné evropské řešení je ale v nedohlednu.

České předsednictví by se podle předsedkyně mohlo chopit i témat jako minimální mzda či rovné zastoupení mužů a žen.

Jak zní priority českého předsednictví v EU? Ukrajina a energetika hrají prim

Evropa jako úkol. Právě tak zní motto českého předsednictví v Radě EU, které trvá od 1. července do 31. prosince 2022. Jaké priority si Česká republika stanovila? Server EURACTIV.cz přináší přehled klíčových témat.