Kongresové centrum Praha za 25,1 milionu Kč. Potkávali by se zde ministři

© Kongresové centrum Praha

Ministři zemí EU by ve druhé polovině příštího roku mohli zasedat v Kongresovém centru Praha. Dělo by se tak při neformálních ministerských radách v rámci předsednictví ČR v Radě EU. Úřad vlády chce v této souvislosti zadat zakázku v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy bez standardního výběrového řízení. Celková předpokládaná hodnota zakázky je 25,1 milionu korun. Materiál dostane na pátečním jednání kabinet pro informaci.

„Předmětem veřejné zakázky je pronájem konferenčních prostor včetně zajištění nezbytných služeb neoddělitelně souvisejících s pronájmem a bezpečnostním zajištěním prostor pro neformální ministerské rady (celkem 14 akcí),“ uvedl úřad vlády v předkládací zprávě, kterou má ČTK k dispozici. Jde o služby zajišťující techniku související s bezpečností budovy a další položky, například parkování včetně dobíjecích stanic pro elektromobily, šatny, toalety či uzamykatelné skříňky.

Konkrétně na pronájem konferenčních prostor by mělo jít 17,6 milionu korun, na služby s ním související 7,5 milionu. Kongresové centrum policie zná z mnoha akcí, například v rámci minulého předsednictví v EU v roce 2009 nebo ze zasedání Mezinárodního měnového fondu. Může tak podle materiálu garantovat bezpečnost účastníků i zajištění ochrany všech bezpečnostních zájmů České republiky. Výhodou je též dobrá dopravní obslužnost a lokalita.

Důvodem pro zadání zakázky v jednacím řízení bez uveřejnění je podle úřadu vlády to, že realizace zadávacího řízení by mohla ohrozit ochranu základních bezpečnostních zájmů ČR, a to bezproblémový průběh vrcholných akcí v rámci předsednictví.

Vláda také v pátek projedná mimo jiné zajištění propagačních předmětů a protokolárních darů v souvislosti s předsednictvím. Podle materiálu, který má ČTK k dispozici, například předsedové vlád a prezidenti, kteří se v ČR zúčastní akcí na nejvyšší úrovni, obdrží protokolární dar, odznak, komplimentku, poznámkový blok, propisku a papírové desky.

Vedoucí delegací neformálních Rad obdrží set dvou sklenic, zástupci Evropského parlamentu a Evropské komise sklenice a karafu z rodinné sklárny Rückl. Dále pak dostanou podobnou sadu darů jako prezidenti a premiéři zemí EU, tedy například odznak, blok, propisku, ponožky nebo papírové desky.

Členové delegací neformálních pracovních skupin konaných v ČR, ale též VIP účastníci konferencí a dalších akcí podle dokumentu obdrží plátěnou tašku, propisku, deštník, blok, ponožky, desky, tužku a pohlednici s předsednickou známkou.

„Celkové předpokládané náklady na propagační předměty a protokolární dary činí odhadem 12 milionů Kč, což je méně než polovina nákladů vynaložených při prvním předsednictví v roce 2009, kdy činily celkové náklady 26,1 milionu korun,“ uvedl úřad vlády.