Integrace západního Balkánu do EU je v zájmu Česka i Rakouska, shodli se lídři zemí

Petr Fiala a Karl Nehammer © EPA-EFE/MILAN KAMMERMAYER

České předsednictví v Radě EU ve druhé polovině letošního roku by se mělo podle premiéra Petra Fialy (ODS) i rakouského kancléře Karla Nehammera věnovat otázce západního Balkánu a jeho integrace do Evropské unie. Předsedové vlád to uvedli po dnešním společném jednání v Praze. Podle Nehammera vyžaduje region podporu a nesmí se na něj zapomenout kvůli válce na Ukrajině.

Fiala po dnešním jednání uvedl, že posun v integraci zemí západního Balkánu do EU je v zájmu Česka i Rakouska. Uvítal v té souvislosti velkou angažovanost Rakouska a jeho kancléře, který Česku nabídl osobní politickou podporu, své zkušenosti i kontakty z regionu. „Pro nás je to významné téma i proto, že se blíží naše předsednictví,“ řekl Fiala.

Nehammer požádal českého premiéra, aby Praha neztrácela západní Balkán ze zřetele. „Světová veřejnost se soustředí na válku na Ukrajině a Balkánu se nedostává tolik pozornosti,“ uvedl. Ukrajina podporu má a potřebuje, podporu ale vyžaduje i Balkán. „Situace v Bosně a Hercegovině je velice napjatá, i zde je třeba pozornosti EU. Nechci, aby Balkán měl pocit, že jsme zapomněli na jeho kandidaturu pro vstup do EU,“ řekl.

Cesta Ukrajiny do EU by měla mít i v této souvislosti transparentní a rovnocenná pravidla, řekl Nehammer. „Balkánské státy čelí řadě požadavků ze strany Evropské komise a je pro nás oba důležité, aby i v tomto panoval jasný a spravedlivý přístup,“ uvedl. Zdůraznil, že Rakousko vždy bude patřit k čelním podporovatelům Ukrajiny a její obnovy.

Podobně se vyjádřil i Fiala. „Jsme pro to, aby Ukrajina získala kandidátský status co nejrychleji, protože si uvědomujeme, že by to bylo znamení velké naděje, otevřených dveří a jakési morální posily v těchto těžkých časech,“ uvedl. Proces ale musí v zájmu jednotlivých zemí EU i Ukrajiny splňovat veškeré potřebné parametry, doplnil.

Česko zvažuje, že v době svého předsednictví uspořádá summit s účastí zástupců zemí západního Balkánu. Záleží však i na tom, zda se neuskuteční ještě za nynějšího francouzského předsednictví. Fiala současně označil za sen uskutečnění summitu o poválečné obnově Ukrajiny, kterého by se zúčastnil její prezident Volodymyr Zelenskyj. To však podle něho záleží na tom, jaká bude situace na Ukrajině.