Budoucnost Česka a Polska je úzce spjatá s budoucností celé Evropské unie. Pro obě země je proto důležité podílet se na rozhodování o tom, kam by se EU měla ubírat, ve kterých oblastech by mohla dělat více a kde naopak své úsilí musí zmírnit. Některé své vize budoucnosti EU přitom mohou sousedské země prosazovat společně, v jiných se zase mohou vzájemně doplňovat.
-
Česko-polská spolupráce a budoucnost EU: Berme výhody, vyhýbejme se nákladům
Být v EU, či nebýt v EU? Podle expertů toto rozhodně není otázka pro Česko a Polsko. Pro obě země je důležité zůstat v Unii, čerpat výhody z ní plynoucí a vyhýbat se povinnostem, které jsou se členstvím spojené.
-
Vyjednávání budoucího víceletého rozpočtu EU je v očích Česka a Polska bojem za kohezní politiku
Žádné škrty v kohezních a zemědělských fondech, více flexibility a méně administrativy. Právě tak si Česká republika a Polsko představují budoucnost evropského rozpočtu.
-
Polsko a Česko: Jak „obnovit“ energetický mix?
Uhlí je pro Česko i Polsko hlavním energetickým pilířem. V Polsku stojí až za 80 % vyrobené elektřiny, v České republice je podíl uhlí na výrobním mixu dvakrát nižší díky dvěma jaderným elektrárnám.
-
Česko a Polsko se shodují, že válka s Ruskem jim nehrozí
Agresivní politika Ruské federace je hlavní hrozbou Polska a dalších zemí na východním okraji Evropské unie a Severoatlantické aliance. Čeští odborníci mezi hlavními zdroji nebezpečí Rusko nezmiňují, upozorňují však na rozpadající se světový řád.
-
Tomáš Kafka: Polsko by chtělo ovlivňovat hodnoty celé EU, Češi tuto ambici nemají
Vzájemná obchodní výměna mezi Českem a Polskem nadprůměrně roste, výborně funguje také přeshraniční spolupráce, říká Tomáš Kafka.
-
Cichocki z polského ministerstva zahraničí: Za reformami EU by měly stát členské státy
EU není v očích svých občanů legitimní, a to i proto, že její instituce jsou voleny nepřímo. Dokonalá Unie by Evropanům dávala prostor k tomu formovat své národní parlamenty a vlády, řekl náměstek ministra zahraničí Bartosz Cichocki serveru EURACTIV.pl.