Záhada mistra Browna

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

CafeBabel.com

Tlaku doslova ze všech stran, včetně strany vlastní, se snaží odolat britský premiér a stále odmítá vyhlásit referendum týkající se evropské ústavní smlouvy.

‚Tato smlouva se netýká pouze premiéra, tak buď odvážný a nech poslední slovo britskému lidu!‘ vzkázala Brownovi baronka Margaret Thatcher v telefonickém rozhovoru. Železná lady a bývalá britská premiérka je mezi posledními politiky, kteří se připojili ke skupině zastánců referenda.

Celá záležitost se začala veřejně probírat již během kampaně s názvem Chci veřejné hlasování spuštěné na začátku září 2007, do které se zapojily všechny politické strany. Jejím duchovním otcem je Derek Scott, bývalý ekonomický poradce bývalého britského premiéra Tonyho Blaira. „V průběhu následujících týdnů budeme zvyšovat tlak na vládu až do chvíle, kdy svůj slib ohledně referenda dodrží,“ dodává Scott.
Vedle tohoto volání po demokratickém rozhodnutí se rozeběhla bouřlivá kampaň za odmítnutí navrhované smlouvy. Jejími iniciátory jsou členové britského parlamentu, kteří se domnívají, že přijetí smlouvy zvýší moc Bruselu a oslabí britský vliv v Evropě.

Znepokojení mezi odbory

Na čtyřdenním výročním zářijovém sjezdu odborů delegáti, kteří zastupují celkem šest milionů členů, schválili návrh jímž od vlády vyžadují vyhlášení referenda. Odbory mají své vlastní důvody pro odmítání smlouvy: „Obáváme dopadu přijetí smlouvy na sociálním práva EU,“ vysvětluje Derek Simpson, generální tajemník největší britské odborové organizace Unite.

V první řadě se jedná o „specifický britský protokol“ který byl vložen do smlouvy a který znamená, že vláda nemusí uplatňovat směrnice Charty základních práv EU, přestože ji Velká Británie v roce 2000 podepsala na summitu v Nice. „Britští pracovníci nesmějí být považováni za druhořadé občany!“ vzkazují odbory Gordonu Brownovi. Ačkoli volby nyní bezprostředně nehrozí, nelze popřít význam této záležitosti v příštích britských volbách.

Antievropská opozice

Toryové již dali najevo, jaká je jejich pozice. „Příští konzervativní vláda doplní zákon o Evropských společenstvích z roku 1972 tak, že jestli nějaká budoucí vláda odsouhlasí nějakou smlouvu, která bude převádět další pravomoci z Británie do Bruselu, bude muset být vyhlášeno národní referendum předtím, než bude možné zákon ratifikovat,“ oznámil stínový ministr zahraničí William Hague konferenci toryů tento měsíc.

Možná ale podpora konzervativců veřejnému hlasování pramení z jejich snah poškodit Gordona Browna, přesně v duchu jejich nepřátelství k jakékoliv nadnárodní unii, která snižuje vlastní sílu Velké Británie.

Premiér ale zůstává neoblomný a to vše i navzdory opozici, která zahrnuje odbory, konzervativce, liberální demokraty, socialisty, většinu národního tisku i většinu veřejnosti (podle výsledků z hlasování na YouGov si dvě třetiny Britů myslí, že by se mělo konat referendum o reformní smlouvě). Brown stále dává přednost parlamentní cestě k ratifikaci smlouvy. Jeho argument, je mimo jiné, že text smlouvy byl nyní značně pozměněn.

Od té doby, co je Velká Británie jednou z nejskeptičtějších zemí v EU, by pravděpodobný zamítavý  výsledek referenda postavil Browna do velmi obtížné situace. Byla by to další rána již tak raněnému a pohmožděnému procesu evropské integrace.