Ukrajina je Evropa: Chceme pro ni status kandidátské země

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

© European Union 2022

Ukrajině bychom měli udělit status kandidátské země. Víme, že cesta ke členství bude dlouhá, víme, že nebude snadná, ale víme, že je možná. A musíme dát jasně najevo, že Ukrajina patří do naší evropské rodiny. To platí i pro Moldavskou republiku, píší v komentáři europoslanci Manfred Weber a Tomáš Zdechovský.

Autorem komentáře je Manfred Weber, prezident Evropské lidové strany (EPP) a předseda frakce EPP v Evropském parlamentu, a Tomáš Zdechovský, europoslanec za KDU-ČSL a člen frakce EPP v Evropském parlamentu.

Když 24. února přejely ruské tanky hranice, nešlo jen o útok na územní celistvost a nezávislost Ukrajiny, ale o ohrožení základních principů, které jsou Evropě tak drahé. Byl to brutální, nezákonný a nevyprovokovaný útok na demokracii, svobodu a právní stát.

Putin chce návrat k minulosti, kterou jsme odsunuli do učebnic dějepisu. Do minulosti, kde je zpochybňována geografická integrita Evropy a její svoboda volby. Kde je zpochybňováno s kým spolupracovat a jak se integrovat. Minulost, do které se nemůžeme vrátit. Minulost, kterou Evropa nemůže dopustit, aby se stala budoucností Ukrajiny.

Ukrajinci chtějí být svobodní. Svobodně volit, svobodně nesouhlasit, svobodně mluvit a psát. Svobodně dát najevo svůj názor. Vědí, co je nyní v sázce. Vědí, co mohou ztratit.

Ukrajinci to řekli jasně: když mají lidé na výběr, volí demokracii místo autokracie, svobodu místo cenzury, vládu zákona místo vlády několika lidí.

V době, kdy Ukrajinci bojují za hodnoty, které my někdy považujeme za samozřejmé, se obracejí k Evropské unii. Je to naše chvíle stejně jako jejich.

Ukrajina v nás hledá naději ve válce. Nesmíme jim odmítnout jejich evropskou budoucnost.

V Evropské lidové straně chápeme, za co Ukrajina bojuje. Rozumíme tomu, co motivuje ukrajinského rolníka, aby se postavil koloně tanků. Chápeme, proč si učitelé oblékli uniformy, aby se postavili agresorům. Chápeme, proč matky chtějí spravedlnost a dobrou budoucnost pro své děti.

Proto bychom neměli déle čekat a měli bychom udělit Ukrajině status kandidátské země. Víme, že cesta ke členství bude dlouhá, víme, že nebude snadná, ale víme, že je možná. A musíme dát jasně najevo, že Ukrajina patří do naší evropské rodiny. To platí i pro Moldavskou republiku. Ne jako druhořadý člen nebo vytvořením ad hoc geopolitického společenství, jak to nedávno navrhoval francouzský prezident Macron, ale jako jeden z nás. Společně.

Stejně tak nemůžeme pokračovat ve vyčkávání vůči západnímu Balkánu. Potřebujeme jasný harmonogram procesu rozšíření s konkrétními milníky. Rozšíření není otázkou jednotného trhu a obchodu, je to otázka bezpečnosti a hodnot. V tomto smyslu, pokud jde o Turecko, plné členství není reálné a měli bychom k němu být upřímní.

Proces evropské integrace proměnil země, které jsou dnes členskými státy EU. Motivoval k reformám, které mnozí považovali za nemožné. Přinesl mír a prosperitu. Posílil postavení milionů Evropanů a vytvořil rovnost příležitostí. Tak tomu může být i na Ukrajině.

Příští zasedání Evropské rady by mělo zaujmout jasné stanovisko. Neztrácejme čas a vyšleme Putinovi, našim občanům a světu jasný vzkaz: Nyní je čas Ukrajiny. Je čas Evropy.

Jak zní priority českého předsednictví v EU? Ukrajina a energetika hrají prim

Evropa jako úkol. Právě tak zní motto českého předsednictví v Radě EU, které trvá od 1. července do 31. prosince 2022. Jaké priority si Česká republika stanovila? Server EURACTIV.cz přináší přehled klíčových témat.