Poslouchají strany prozápadní voliče?

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

voliči EU

© Shutterstock / RossHelen

Strany jsou k NATO, EU a Rusku často opatrnější než jejich voliči, ukazuje ve své analýze Nikola Hořejš.

Text byl připraven v rámci projektu Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) „Jak na Rusko“. Více informací k projektu najdete zde.

EU, NATO a vliv Ruska jsou pro voliče tématem letošních voleb. Potvrzují to nejen plakáty některých politiků, ale hlavně sociologické průzkumy. Z těch také vidíme, jestli strany zastupují postoje svých voličů a příznivců.

Mapě voličů od společnosti Behavio čeští voliči mimo jiné označovali, zda je pro ně důležité, aby jejich strana bránila vystoupení z NATO a referendu o EU anebo zamezila zrušení ruských sankcí. Nebo aby naopak toto všechno prosazovala. (Nejde tedy o to, jak by Češi hlasovali v případném referendu, ale o podíl potenciálních voličů, kteří považují téma za důležitou část programu. Na dotazování byla použita modifikovaná metodologie Best-worst scaling – respondent opakovaně vybírá z několika náhodně vybraných položek, co by jeho strana měla přednostně řešit.)

Ani voliči extrémních stran jako KSČM a SPD nevolají po opuštění NATO tak silně jako po jiných věcech. Mnohem více jim vadí EU.

Tlačí tedy potenciální voliči svoje strany na Západ, nebo na Východ? Odpověď je jednoduchá: jednoznačně na Západ, pokud tím myslíme setrvání v NATO, EU a velkou opatrnost vůči Rusku. To vše je velmi důležité pro voliče u většiny demokratických stran. Mezi třemi hlavními požadavky všech voličů se objevilo, aby strany zabránily vystoupení z NATO. Ani voliči extrémních stran jako KSČM a SPD nevolají po opuštění NATO tak silně jako po jiných věcech. Mnohem více jim vadí EU.

Zůstat v EU, ale bez eura

Zabránit zrušení ekonomických sankcí v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině je důležité pro 20 % dospělé populace. V hlavních prioritách mají sankce voliči TOP 09 a KDU-ČSL, v hlavních deseti potom ti, co by hlasovali pro ODS, Zelené, Piráty a STAN.

Voliči většinou protestují i proti případnému referendu o vystoupení z EU, s výjimkou stoupenců SPD a KSČM. Otazník se vznáší nad jádrem voličů ANO, kde se referendum o EU dostalo na desátou příčku v požadavcích. To se netýká potenciálních voličů ANO, ale jen těch skalních.

Voliči většinou protestují i proti případnému referendu o vystoupení z EU, s výjimkou stoupenců SPD a KSČM. Otazník se vznáší nad jádrem voličů ANO, kde se referendum o EU dostalo na desátou příčku v požadavcích.

U některých stran jejich konkurenti, vlastní straníci či komentátoři prozápadní orientaci občas zpochybňují – namátkou u ODS, Zelených, Pirátů, ANO nebo ČSSD. Asociace pro mezinárodní otázky odhalila nedávno nejednoznačnost stranických programů ODS a ČSSD v otázce Ruska. ODS a ANO se zase vyhýbají dotazníku na toto téma (viz stránky projektu).

Přesto ani tradiční či potenciální voliči těchto stran nedávají většinově najevo vůli odvrátit se od Západu. Dokonce pro skalní voliče ODS je referendum o EU méně důležité než pro ty, kteří s volbou ODS váhají. U voličského jádra Pirátů je západní orientace relativně silná, i když touha zabránit referendu o EU je slabší než u ostatních demokratických stran.

Potvrzují to i výsledky rozsáhlého průzkumu Globsec Trends 2017 provedeného na jaře centrem STEM. Většina příznivců demokratických stran by podle něj hlasovala pro setrvání v EU. Překvapivý je výsledek u „euroskeptické“ ODS. Její příznivci by hlasovali pro setrvání v EU nejsilněji hned po TOP09. Z demokratických stran je nejnižší podpora EU u voličů Pirátů a SZ, ale i tam po vyloučení nerozhodnutých dosahuje přes 50 %.

Překvapivý je výsledek u „euroskeptické“ ODS. Její příznivci by hlasovali pro setrvání v EU nejsilněji hned po TOP09. Z demokratických stran je nejnižší podpora EU u voličů Pirátů a SZ.

Přes 77 % občanů by hlasovalo pro setrvání v NATO. Podpora Aliance je u voličů všech stran kromě SPD a KSČM.

Kritický pohled na osobu Vladimira Putina má přes 63 % Čechů, nejvíce mezi voliči TOP09, STAN (přes 88 %), následně Strany zelených a ODS (přes 72 %).

Zabránit euru je dokonce i mezi hlavními požadavky příznivců nejvíce prozápadních a proevropských stran.

Přes svoji celkovou „západnost“ Češi napříč stranami chovají velký odpor k přijetí eura a posunutí k větší integraci Unie. Zabránit euru je dokonce i mezi hlavními požadavky příznivců nejvíce prozápadních a proevropských stran (KDU-ČSL, TOP09, Zelení, STAN).

Voliči tedy chtějí zůstat v EU a NATO, ale jaksi pasivně a opatrně. Velké riziko se neskrývá ani u nových víceméně demokratických stran a hnutí. Spíše se zdá, že samotné strany se bojí jasněji prozápadně vyjádřit – třeba ve vztahu k Rusku – než jejich voliči.

tabulka 1

tabulka 1

 

tabulky 2 a 3

Zdroj: Globsec Trends 2017 / STEM

Výsledky podrobně

NATO si vzít (ne)necháme

Důležitost mezi programovými body (Mapa voličů):

Vystoupení z NATO je důležitý programový bod jen pro 8 % dospělé populace. Průměr výrazně zvyšují příznivci KSČM (19 %) a SPD (13 %).

Naopak boj proti vystoupení z NATO je zásadní požadavek pro 39 % populace. Důležitější než tento bod je pouze odpor k zavedení eura a školnému na vysokých školách. Nejvíce chtějí členství v NATO chránit potenciální voliči KDU-ČSL (71 %) a TOP09 (67 %), mezi hlavními třemi tématy mají NATO i ti, co zvažují ODS, Piráty a STAN (57 % – 59 %). Relativně důležité je téma i pro příznivce Zelených, ČSSD, Svobodných a ANO (41 % – 54 %).

Názory na NATO (Globsec Trends 2017 /STEM):

Z demokratických stran jsou k NATO nejkritičtější příznivci Pirátů – 49 % má na alianci pozitivní názor, 23 % negativní. Voliči SPD jsou v názoru rozdělení na polovinu (36 % má pozitivní názor, 3 6% negativní a zbylí voliči neutrální nebo žádný).

Přes 77 % občanů by hlasovalo pro setrvání v NATO. Podpora je u voličů všech stran kromě SPD a KSČM, ale i tam je zhruba 40 % voličů pro. U NATO je také silnější podpora od voličů SZ a Pirátů než v případě EU.

Jen voliči TOP 09 a STAN jsou o podpoře NATO přesvědčeni velmi silně – tj. souhlasí  s tím, aby se na českém území mohly umístit vojenská zařízení NATO. U voličů dalších stran se podíl souhlasících pohybuje kolem 50 %.

Ruské sankce a Vladimir Putin

Důležitost mezi programovými body (Mapa voličů):

Zabránit zrušení ekonomických sankcí v souvislosti s Rukou agresí na Ukrajině je důležité pro 20 % dospělé populace. V hlavních prioritách to mají potenciální voliči TOP 09 a KDU-ČSL, v hlavních deseti potom příznivci ODS, Zelených, Pirátů a STAN.

Zrušení sankcí naopak vyzdvihuje jen 12 % občanů, především příznivců KSČM, SPD a částečně ANO. Ale ani pro příznivce těchto stran to není v první dvacítce priorit.

Názory na V. Putina (Globsec Trends 2017 / STEM):

Kritický pohled na osobu V. Putina má přes 63 % občanů, nejvíce mezi voliči TOP 09, STAN (přes 88 %), následně Strany zelených a ODS – přes 72 %. Voliči ostatních stran mají stejné antipatie jako průměr populace, s výjimkou KSČM a SPD, kde i tak je přes 30 % voličů s negativním pohledem na prezidenta Ruské federace.

Referendum o EU

Důležitost mezi programovými body (Mapa voličů):

Referendum o vystoupení z EU je celkově až osmnácté v pořadí toho, co chce od svých stran česká dospělá populace. Důležité je pro 25% občanů. Nejsilněji po něm volají voliči SPD. Zajímá také příznivce Svobodných a KSČM a částečně ANO (25 % zajímá, ale až priorita číslo 21), ale ani u nich není v první desítce priorit.

Zabránit referendu o EU je naopak v top 5 požadavcích příznivců TOP09, KDU-ČSL a Zelených, a na 6 až 7 místě u ODS, Pirátů a STAN.

Názory na EU (Globsec Trends 2017 / STEM):

Členství v EU považují za dobré nejvíce potenciální voliči TOP 09 (70 %) a převážně pozitivně na ni hledí i příznivci dalších stran (36 % – 43 %) s výjimkou SPD a KSČM. U Pirátů, SZ a STAN můžeme najít potenciálně i řadu odpůrců EU.

Pokud by hlasovali o setrvání v EU, většina příznivců demokratických strany by se rozhodla pro členství. Překvapivě euroskeptická ODS má příznivce, kteří by hlasovali pro setrvání v EU nejsilněji hned po TOP 09. Nejnižší je podpora u voličů Pirátů a SZ, ale i tam po vyloučení nerozhodnutých dosahuje podpora přes 50 %. Jen zhruba 20 % voličů KSČM a SPD by hlasovalo pro setrvání v Unii.