Fešák Reinfeldt, vstřícný Bildt. I tak se sbírají body

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

Kdo ze sedmadvaceti lídrů členských zemí Evropské unie je nejlepší? zeptal se novinářů v Bruselu francouzský list La Tribune. Vyhrál švédský premiér Fredrik Reinfeldt. Verdikt žurnalistů v La Tribune odráží do značné míry způsob, jakým dokázal dotyčný komunikovat navenek.

Reinfeldt vždy budil dojem, že ví, co chce. Médiím tím usnadňoval práci. Bruselské novinářky se navíc vydrží dlouho bavit o tom, že je to hezký chlap. Jeho ministr zahraničí Carl Bildt si zase uměl získávat žurnalisty třeba tím, že svolal tiskovku, kde hodinu odpovídal na cokoli. Po ní zašel s přítomnými na kafe.

Když ale sundáme mediální slupku, zjistíme, že si Švédové vedli docela upoceně. Kompromis ohledně financování boje s klimatickými změnami v rozvojových zemích se rodil hodně ztěžka, k dohodě na krocích po roce 2013 ani nedošlo.

V oblasti regulace finančních trhů Švédi dokázali dojednat jen vágní změny, které jim Evropský parlament nejspíš hodí na hlavu. Nejhůře dopadl Stockholm při volbě nových tváří unie. Hermana Van Rompuye a Catherine Ashtonovou vybrali Angela Merkelová, Nicolas Sarkozy a Gordon Brown. Švédové byli za diváky.

Jedno se jim však povedlo: vždycky zachovali jednotu Unie a nepřipustili rozkol. A to je možné jen za cenu velkých ústupků.

Švédské předsednictví nebylo hvězdné, ale ani ne problémové. Jak říká jeden diplomat, za pár let si na ně nikdo nevzpomene. Je to asi dobře. O zpackaném italském šéfování z roku 2003 se vyprávějí vtipy dodnes.