Čas oživit chybějící českou diskusi o EU

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

Institut pro evropskou politiku EUROPEUM

Co znamenají předčasné volby v ČR pro zdejší evropskou diskusi? Nad tím se ve svém textu zamýšlí ředitel Institutu pro evropskou politiku Europeum David Král. Česká politická reprezentace by měla být podle jeho názoru na evropském poli aktivnější. Veřejná diskuze o Evropské unii by si pak podle něj zasloužila „restart“. Jaká v ní spatřuje hlavní témata?

Po politicky celkem turbulentním roce bude nová politická reprezentace – produkt předčasných říjnových voleb – čelit nelehkým rozhodnutím.

Pokud jde o evropskou politiku, nová vláda pravděpodobně vrátí Českou republiku zpět na evropské jeviště a zlepší image kakofonického problémového člena.

Podpis fiskálního kompaktu by byl v tomto směru prvním logickým krokem. Nebude však stačit. Vláda by měla nastartovat vážnou a hlubší diskusi o budoucnosti EU, do které zapojí relevantní politické strany – vládní i opoziční – spolu s odbornou a širší veřejností.

Současnou vládní strategii pro EU, přijatou narychlo a bez řádné diskuse, bude potřeba pravděpodobně nanovo otevřít, jestliže má poskytnout dlouhodobější směr pro české angažování se v EU.

Vstup do eurozóny se stal otázkou strategické volby a nedá se zredukovat na pozitiva a negativa přijetí společné měny, což je však diskuze, která stále převládá v české politice a médiích. Česká politická scéna je v této otázce rozdělená a obskurnost nového hnutí ANO 2011, které s největší pravděpodobností bude součástí nové české vlády, asi vyjasnění české pozice neulehčí.

V následujících letech bude hlubší integrace v eurozóně dominovat diskusím v EU a Česká republika by měla zaujmout pro-aktivnější přístup. Česká politická reprezentace si nemůže dovolit dále předstírat, že se jí to netýká. Otázky jako dvourychlostní Evropa nebo politická unie by neměly být tabu. V atmosféře klesající důvěry k EU a k euru je to samozřejmě výzva. Dobrou zprávou však je, že horlivý euroskepticismu utrpěl v parlamentních volbách porážku.

Jaké budou další body české evropské agendy? Vnitřní trh pravděpodobně zůstane jednou z priorit, ačkoli s ČSSD ve vládě můžeme očekávat více důrazu na jeho sociální dimenzi a agendu růstu. Strukturální fondy jsou nadále důležité – v tomto ohledu budou muset Češi udělat svůj domácí úkol a konečně přijmout zákon o státní službě. Nesmí se zapomenout na energetickou bezpečnost a infrastrukturu, přičemž v rámci Visegrádské čtyřky můžeme najít země, které v těchto otázkách smýšlejí podobně. V oblasti zahraniční politiky EU zůstane na vrcholu seznamu Východní partnerství.

V každém případě budou volby do Evropského parlamentu v roce 2014 dobrou příležitostí restartovat českou diskusi, a to nejen proto, že kvůli krátkému období po říjnových volbách nebudou vnímány jako referendum o vládě.


Komentář původně vyšel na stránkách EurActiv.sk jako součást projektu „The Future of the EU: Perspectives from the Visegrad Group“ , který realizuje EuroPolicy, o.s. a Heinrich Böll Stiftung s podporou komunitárního programu Evropa pro občany.