Zúčastněte se diskuse o Reformní smlouvě

Vyjednávání o konkrétní podobě Reformní smlouvy mají být zakončena v polovině října. Co tato smlouva obsahuje a co bude znamenat pro členské státy? Odpověď na tyto otázky můžete nalézt ve veřejné diskusi, kterou ve čtvrtek 4. října pořádá v Praze poslankyně EP Jana Hybášková.

Poslankyně Evropského parlamentu Jana Hybášková pořádá ve spolupráci s portálem EurActiv.cz a Institutem pro evropskou politiku EUROPEUM pořádá v rámci cyklu Hovory o Evropě veřejnou diskusi na téma „Reformní smlouva EU – Krok správným směrem?“

Diskuse se koná ve čtvrtek 4. října 2007 od 17.30. Místem konání je Galerie Café Louvre v Praze na Národní třídě 22.

Účastníky diskuse budou Doc. Ivo Šlosarčík LL.M, který působí na Fakultě sociálních věd UK a je členem Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM, Jan Žižka – komentátor týdeníku EURO a Lukáš Petřík – šéfredaktor portálu Euportal.cz a předseda Mladé pravice.

Vrcholní představitelé členských zemí se po složitých vyjednáváních na červnovém summitu EU shodli na detailním mandátu pro mezivládní konferenci, která v současné době pracuje na vytváření textu nové Reformní smlouvy. Jejím cílem je překonat svízelnou situaci, do níž se Evropská unie dostala poté, co občané dvou zakládajících členských zemí – Francie a Nizozemska – odmítli ve svých referendech původní ústavní smlouvu.

Ústředním bodem nové smlouvy je reforma evropských institucí, která přinese přísnější oddělení jejich kompetencí a jejímž cílem je posílení akceschopnosti Evropské unie, zejména v oblasti zahraniční politiky.

Reformní smlouva je nejčastěji vystavena kritice za to, že se z velké části podobá původní ústavní smlouvě. Kritici proto požadují, aby byla nová smlouva schválena v referendu. S otázkou referenda se potýká zejména britský premiér Gordon Brown, jenž je vystaven tlaku opozice aby se o reformní smlouvě rozhodlo ve všelidovém hlasování.

Obavy vyvolává také pozice Polska, které během červnového summitu sice v poslední chvíli ze svých požadavků na odlišné přerozdělení hlasů v Radě ustoupilo, po skončení summitu ovšem tyto požadavky opětovně nastolilo. Blížící se polské volby, jejichž datum je stanoveno na 21. října 2007, pouze dva dny po neformálním summitu ve dnech 18.-19. října, na němž mají vrcholní představitelé členských zemí uzavřít vyjednávání o Reformní smlouvě, nedávají příliš velkou naději na to, že by Polsko bylo ochotné přijímat nějaké ústupky.