Zelení v Irsku Lisabonskou smlouvu podpoří

Delegáti na konferenci Strany zelených v Irsku rozhodli o tom, že strana oficiálně podpoří ratifikaci Lisabonské smlouvy. Strana zelených tak bude v kampani přesvědčovat irské občany, aby 2. října řekli Lisabonské smlouvě jasné „ANO“.

Strana zelených je součástí irské vládní koalice, kde je druhým nejsilnějším partnerem. Vládní koalici vytvořily po volbách v červenci 2007 Fianna Faíl, Pokrokoví demokraté, Strana zelených a nezávislí členové irského parlamentu.

Na víkendové konferenci delegáti Strany zelených hlasovali pro podporu ratifikace Lisabonské smlouvy. Schválení Lisabonské smlouvy podpořila 2/3 většina nutná k tomu, aby rozhodnutí delegátů bylo platné. Irští zelení tak zaujali ke smlouvě o evropské integraci poprvé oficiální stanovisku od roku 1987. Před prvním referendem o Lisabonské smlouvě se jim to jen těsně nepodařilo, protože pro ratifikaci Lisabonské smlouvy hlasovalo v lednu 2008 jen 63% delegátů.

Strana zelených se v současné době potýká s poklesem popularity. V červnových volbách do Evropského parlamentu nezískali Zelení v Irsku ani jeden poslanecký mandát. Je možné, že víkendové rozhodnutí stranické konference o podpoře ratifikace Lisabonské smlouvy souvisí s tím, že schválení Lisabonské smlouvy podporuje nyní většina Irů a strana se tak snaží získat u voličů cenné politické body.

Předseda strany a zároveň ministr pro životní prostředí John Gormley řekl, že rozhodnutí delegátů je „skvělý výsledek“ a dovoluje to straně vystupovat aktivně v kampani, která bude říjnovému referendu předcházet. John Gormley ale také zdůraznil, že neodsuzuje názor těch, kteří Lisabonskou smlouvu neschvalují. „Respektujeme a ceníme si vašich názorů. Je to právě názorová pestrost, v níž je síla této strany,“ řekl k tomu Gormley.

Lisabonská smlouva dělá vrásky unijním představitelům již více než rok. V červnu minulého roku ji v referendu odmítli irští občané. V Irsku se druhé referendum bude konat 2. října (EurActiv 08.07.2009). Aby smlouva vstoupila v platnost, musí ji ale schválit všechny členské státy. Ratifikaci zatím nedokončilo také Německo, Polsko a Česko.