Vyměnil Kaczyński polské loděnice za svůj podpis pod smlouvou?

Pokud Brusel nepřimhouří oči nad státní pomocí, které Polsko poskytlo svým loděnicím, polský prezident nepodepíše Lisabonskou smlouvu. Tvrdí to alespoň polský deník Gazeta Wyborcza, podle nějž je možné, že polský prezident Lech Kaczyński uzavřel s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym na středomořském summitu tajnou dohodu.

Uznávaný polský deník Gazeta Wyborcza píše, že iniciativa vzešla z polské strany. Evropská komise má 16. července rozhodnout o tom, zda nebyla státní pomoc třem polským loděnicím poskytnuta protiprávně. Pokud Komise rozhodne, že šlo o státní pomoc, která je proti evropským pravidlům hospodářské soutěže, budou loděnice muset peníze vrátit. To by ale mohlo znamenat jejich kolaps, píše deník a dodává, že naděje, že Komise rozhodne ve prospěch polských loděnic nejsou příliš velké.

Varšava se proto snaží nalézt jiný způsob, jak rozhodnutí o osudu loděnic ovlivnit na politické úrovni v Radě, píše Gazeta Wyborcza.

„Je možné, že pokud prezident Lech Kaczyński slíbil svému francouzskému protějšku, Nicolasi Sarkozymu, že smlouvu podepíše, francouzský prezident by se s podporou Německa mohl pokusit vyvinout tlak na Radu a jednotlivé členské státy, aby Polsku vyšly vstříc,“ spekuluje deník.

I když Francie v současné době předsedá Evropské unii, je velmi obtížné si představit, že by se snažila obejít rozhodnutí Komise v oblasti poskytování státní pomoci. Mezinárodní tisk ale upozorňuje na vývoj stanoviska prezidenta Lecha Kaczyńského k ratifikaci Lisabonské smlouvy.

Zatímco koncem června polský prezident poznamenal, že podepisovat smlouvu je v situaci po irském referendu „zbytečné“, po nedělním setkání s Nicolasem Sarkozym potvrdil, že Polsko „nebude překážkou“ podpisu Lisabonské smlouvy. Polský prezident se v tomto smyslu vyjádřil již během telefonického rozhovoru, který spolu oba prezidenti vedli 4. července.

O nedělním setkání Kaczyńského a Sarkozyho během středomořského summitu spekulují i česká média. ČTK uvádí, že podle „nejmenovaného zdroje z Elysejského paláce“ měl Kaczyński Sarkozymu slíbit, že se za podpis pod Lisabonskou smlouvou přimluví také u českého prezidenta Václava Klause, který je známý pro svůj nesouhlas s dokumentem a jako jediný evropský státník po neúspěšného irského referenda smlouvu označil za „mrtvou“.

Kaczyński měl podle zdroje údajně Sarkozymu slíbit, že se „osobně zasadí o schválení smlouvy všemi stranami“ a využít k tomu svých „přátelských a dlouhotrvajících vztahů s českým prezidentem“. Podle informací agentury se má Kaczyński s Klausem setkat 24. července.