Vyléčí kancléřka Merkel ochrnutou EU?

Německá kancléřka Angela Merkel přislíbila na včerejším setkání v Berlíně předsedovi Evropské komise José Manueli Barrosovi, že vyvede EU ze slepé uličky v otázce evropské ústavy.

Souvislosti:

Předseda Komise José Manuel Barroso se včera setkal s vládou kancléřky Angely Merkel, k diskusi o nadcházejícím předsednictví Německa v Radě EU. Po setkání Barroso oznámil novinářům, že atmosféra v kabinetu je vynikající a vyvolává jen malé pochybnosti s tím, jak většina německých odborníků pozoruje vzrůstající napětí mezi křesťanskými demokraty (CDU/CSU) kancléřky Merkel a jejich koaličním partnerem SPD.

Témata:

Kancléřka Merkel představila předsedovi Komise rozsáhlé ambice své vlády, která se na 6 měsíců ujme vedení Evropské Unie. Komisařka zopakovala svůj závazek představit jasný plán na oživení evropské ústavy, která se nachází v politickém kómatu poté, co neprošla ve dvou všelidových hlasováních ve Francii a Nizozemsku v roce 2005. Německá kancléřka by ráda, aby byl text ústavy EU připraven do příštích voleb do Evropského parlamentu v roce 2009. Merkel otevřeně odmítla jakékoliv návrhy na implementaci některých součástí současného návrhu ústavy.

Mezi další návrhy německého předsednictví budou patřit:

  • Společná energetická politika
  • Tvorba pracovních míst a hospodářský růst
  • Lepší regulace

Další kroky:

Německo převezme předsednictví od Finska 1. ledna 2007.