V Římě bude v sobotu poprvé jednat nová „skupina moudrých“ o ústavní smlouvě

Neformální skupina bývalých politiků a zástupců Evropské komise bude v neděli poprvé jednat v Římě o osudu ústavní smlouvy a možných řešeních nového institucionálního uspořádání Unie.

Skupina vznikla na popud bývalého italského premiéra Giuliana Amata, který byl místopředsedou Konventu o budoucnosti Evropy. Jeho iniciativu podporuje Evropská komise, která do Říma vysílá dvě komisařky – Magot Wallström a Danutu Hübner, komisařku pro regionální politiku. Skupinu dále tvoří bývalý britský komisař pro vnější vztahy Chris Patten, bývalý francouzský komisař a ministr zahraničí Michel Barier, bývalý německý ministr vnitra Otto Schily a bývalí premiéři Finska a Nizozemí Paavo Lipponen a Wim Kok.

Tato neformální skupina je první veřejnou iniciativou tohoto typu a měla by patrně vnést trochu vzruchu do příliš poklidného období reflexe, ve kterém se Unie dlouhodobě nachází po negativních výsledcích referend ve Francii a Nizozemí, a které v červnu Evropská rada dále prodloužila.

Je zřejmé, že všichni čekají na iniciativy německého předsednictví a především na výsledek prezidentských voleb ve Francii, které proběhnou na jaře příštího roku. Důležitost francouzských voleb uznává i neformální skupina, která bude o víkendu jednat v Římě. Nutnost jednání o nové smlouvě na začátku tohoto týdne opět zdůraznil předseda Komise José Barroso v souvislosti s rozšiřováním EU. Znovu upozornil, že po Bulharsku a Rumunsku nebude možné dále Unii rozšiřovat, aniž by byla přijata nová úprava primárního práva. Další rozšiřování přitom podporuje Německo, od kterého se po převzetí předsednictví v souvislosti s ústavní smlouvou očekávají zásadní iniciativy. Kancléřka Angela Merkel minulý týden naznačila, že se jí nelíbí varianta výběru a „recyklace“ některých částí ústavní smlouvy a uvedla, že znovuotevřena by měla být i otázka explicitního reference ke křesťanství. Otevírání těchto otázek by ale mohlo celou debatu o ústavní smlouvě či jiné variantě kodifikace úprav institucionálního uspořádání spíše zkomplikovat