Víza pro velkou část západního Balkánu zřejmě skončí

Evropská komise chce příští týden podat návrh na zrušení schengenských víz pro občany Srbska, Makedonie a Černé Hory. Vízový režim by měl podle komisaře pro spravedlnost a vnitro Jacquese Barrota padnout k 1. lednu 2010.

Souvislosti:

S výjimkou Chorvatska jsou všechny země západního Balkánu na schengenské černé listině a jejich občané si tak musí před vstupem do zemí spojených bezhraničním schengenským prostorem vyřídit zvláštní víza.

Přestože Evropská unie dala jasně najevo, že budoucnost zemí západního Balkánu leží v Evropské unii, přístupový proces zdržuje na jedné straně nedostatek vůle řady členských zemí EU k dalšímu rozšiřování a na straně druhé nedostatečný pokrok v reformách. Reálnou naději na brzký vstup má tak pouze Chorvatsko, přestože v jeho případě jsou jednání nyní pozastavena kvůli sporu o mořskou hranici se sousedním Slovinskem.

Také rozhovory se Srbskem jsou dočasně pozastavené, neboť Nizozemsko trvá na tom, že země musí nejprve začít spolupracovat s Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY) a předat Haagu válečného zločince Ratka Mladiće.

Vzhledem k tomu, že vyhlídky na rychlé přistoupení k EU nejsou příliš jásavé, Srbsko a ostatní země západního Balkánu se rozhodly napřít své úsilí do zrušení víz, které jim brání volně cestovat do zemí Evropské unie.

V loňském roce Evropská komise nabídla Srbsku, Makedonii, Černé Hoře, Bosně a Hercegovině a Albánii cestovní mapy, které popisují, jaké kroky země musí splnit k tomu, aby se dočkaly zrušení vízové povinnosti. Zvláštním případem je Kosovo, které stále některé členské země EU neuznávají jako samostatný stát.

Od roku 1995 kdy schengenská černá listina vznikla zatím pouze dvě země dosáhly zrušení víz ještě před svým vstupem do Evropské unie. V dubnu 2001 mohli do schengenu začít bez víz cestovat občané Bulharska a o osm měsíců později je následovali občané Rumunska.

Témata:

„Příští úterý bude ve Štrasburku navrženo zrušení víz pro občany ze zemí západního Balkánu“, prohlásil včera na tiskové konferenci komisař pro spravedlnost a vnitřní věci Jacques Barrot. „Podle tohoto návrhu vstoupí nový režim v platnost k 1. lednu (2010)“.

Návrh musí formálně schválit ještě ministři spravedlnosti. K tomu, aby návrh prošel není nutná jednomyslnost, stačí, když se pro zrušení víz vysloví kvalifikovaná většina členských zemí.

Barrot uvedl, že v první vlně se bude zrušení víz týkat Srbska, Makedonie a Černé Hory. Albánie a Bosna a Hercegovina by se měly dočkat ukončení vízového režimu v průběhu roku 2010, ovšem pouze za předpokladu, že splní určité podmínky.

Zdroje z Evropské komise uvedly, že Makedonie již podmínky EU pro liberalizaci vízového režimu splňuje. Patří mezi ně přiměřená kontrola státních hranic, zavedení pasů s biometrickými údaji a přijetí některých opatření pro boj se zločinem a korupcí.

Očekává se, že Srbsko a Černá Hora splní všechny podmínky do konce roku. Barrot připustil, že Nizozemsko stále není ochotné nabídnout ústupky Srbsku, neboť Bělehrad neustále brání vyšetřování válečných zločinů během války v bývalé Jugoslávii.

„Neochota Nizozemska vůči Srbsku je rozhodně i nadále důležitá, ale země bude mít za jednacím stolem silné zastánce. Řekl bych, že vyhrajeme,“ řekl komisař.

„Nechceme mladé Srby trestat za Miloševičovo špatné chování,“ řekl Barrot v odkazu na bývalého srbského prezidenta, který zemřel během vyšetřování v Haagu.

Kosovo na seznamu chybí

Zdroj z Komise uvedl, že Srbové žijící na území nezávislého Kosova budou víza potřebovat i nadále a k jejich získání budou muset v Bělehradu požádat o zvláštní cestovní pas.

Řekl dále, že v rámci nového vízového režimu bude Srbsko muset monitorovat hranici s Kosovem, které ovšem Bělehrad stále považuje za součást Srbska a neuznává jej jako samostatný stát.

Srbská tisková agentura Beta z Bruselu informovala, že podle návrhu Evropské komise budou srbské orgány moci vydávat občanům Kosova vydávat cestovní pasy z jednoho koordinačního centra se sídlem v Bělehradu.

Zdroje z Evropské komise tiskové agentuře sdělily, že podle návrhu bude Srbsko moci kosovským občanům vydávat cestovní pasy, ale pro vstup do schengenského prostoru budou Kosovci i nadále potřebovat víza.

Místopředseda kosovské vlády Hajredin Kuqi ale uvedl, že EU právně i politicky prohlásila, že by si kosovští občané neměli brát srbské doklady totožnosti. Informoval o tom srbský portál B92. Vláda kosovské provincie podle Kuqiho očekává, že Evropská unie připraví cestovní mapu (k liberalizaci vízového režimu) i pro Kosovo.