Většina Poláků věří, že jejich předsednictví zaboduje

zdroj: Polské předsednictví, pl2011.eu.

V čele Evropské unie stojí od pátku (1. července) největší z nových členských zemí, které do EU vstoupily po roce 2004, Polsko. Průzkum veřejného mínění, který zveřejnil polský rozhlas, odhalil, že 72 % respondentů věří, že polské předsednictví bude úspěšné.

Podle průzkumu veřejného mínění, který pro polský rozhlas zpracovával institut Homo Homini a jehož výsledky byly zveřejněny v sobotu, 72 % dotázaných sdílí přesvědčení, že Polsko, které bude následujících šest měsíců stát v čele Rady EU, nezklame naděje, jež jsou do něj vkládány (pouze 5,1 % si myslí opak). 

Většina respondentů také uvedla, že věří, že se polské vládě podaří zabodovat ve všech prioritách, které si v rámci svého předsednictví,  které 1. července převzala od Maďarska, uložila (EurActiv 1.6.2011).  

Mezi nimi najdeme témata jako je víceletý rozpočet EU, s jehož návrhem minulý týden přišla Evropská komise (EurActiv 30.6.2011), jednotný vnitřní trh, potravinová a energetická bezpečnost, obrana, vztahy se sousedy (zejména podpora projektu Východního partnerství) a rozšiřování EU.  

„Od Polska se bezesporu očekává více než od ostatních ´postlisabonských´ předsednictví, které dosud proběhly,“ sdělil EurActivu Vít Dostál, analytik Asociace pro mezinárodní otázky (AMO).  

„Institut předsednictví prošel kvůli přijetí Lisabonské smlouvy radikální proměnou, a od Polska se proto očekává, že zasáhne do současného kursu, kterým se před ním vydali Španělé, Belgičané a nakonec i Maďaři, a pokusí se sebrat vliv evropským institucím, především pak stálému předsedovi Evropské rady a vysoké představitelce pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku,“ dodal. 

Varšava bude podle Dostála v čele EU klást větší důraz na roli národních zájmů a bude pátrat po „institucionálních okéncích“, skrz která je bude prosazovat. Předsednictví prý vnímá jako šanci, jak znovu posílit svoji pozici v rámci celé EU. 

Vnitropolitická výzva 

Dostál se stejně jako většina dalších analytiků domnívá, že největší výzvou, s níž se bude muset polské předsednictví vypořádat, nebude ani víceletý rozpočet EU, krize eurozóny nebo pomoc zadluženému Řecku, ale vnitropolitická situace země. 

V Polsku se totiž budou na podzim konat parlamentní volby. „Předsednictví neovlivní ani tak jejich výsledek, protože ty nejdůležitější události proběhnou ještě před jmenováním nové vlády, problematické ale bude skloubit předvolební kampaň s předsednickým mandátem,“ říká analytik Dostál. 

Situaci navíc ztíží polarizovaná polská politická scéna. Současná vláda premiéra Donalda Tuska může počítat s tím, že opoziční nacionálně orientované Právo a spravedlnost bude vládní rozhodnutí torpédovat, říká Dostál.