Většina Irů není stále rozhodnuta, zda Lisabonskou smlouvu podpoří

Podle průzkumu veřejného mínění 60% Irů stále zvažuje, zda podpoří či nepodpoří Lisabonskou smlouvu v referendu, které je plánováno na 12. června tohoto roku.

Průzkum veřejného mínění o podpoře Lisabonské smlouvy byl proveden irským v souvislosti s návštěvou německé kancléřky Angely Merkel a předsedy Evropské komise José M. Barrosa v Irsku tento týden.

Výsledky průzkumu byly zveřejněny irským deníkem Irish Sun v pondělí 14. dubna. Vyplývá z nich, že pouze 28% obyvatel Irska bude určitě hlasovat ve prospěch přijetí Lisabonské smlouvy, zatímco 12% uvedlo, že ji určitě v referendu odmítne.

Ačkoli počet nerozhodnutých voličů klesl ze 72% (údaj za prosinec 2007) na 60%, výsledek červnového referenda je stále nejistý.

Průzkumy z března 2008 ukázaly mnohem menší poměr nerozhodnutých voličů, neboť 31% obyvatel Irska uvedlo, že ví, jak bude v referendu hlasovat.

Zdá se, že nerozhodnost voličů vyplývá z nedostatku informací o Lisabonské smlouvě: pouze 6% dotázaných uvedlo, že Smlouvě zcela rozumí, 25% prohlásilo, že vůbec neví, o čem Smlouva je, a 40% jí rozumí jen trochu.

Ve snaze získat podporu pro novou Smlouvu Angela Merkel přednesla v pondělí na Národním fóru Evropy v Dublinu proevropský projev. Uvedla v něm, že „Lisabonská smlouva nabízí nejlepší přípravu na budoucnost Evropy“ a dovoluje EU, aby „dále vzkvétala“.

Kancléřka dále zdůraznila, že Lisabonská smlouva zvýší pravomoci menších států EU jako Irska, a to proto, že nový většinový systém jim dovoluje blokovat větší země jako např. Německo. Nový většinový systém představuje spíše „problém pro větší státy“, dodala.

Oslovujíc skeptiky, Merkel uvedla: „Mohu pouze říci, že pokud vše zůstane tak, jak je to nyní, vaše zájmy určitě nebudou lépe ošetřeny.“

Irský premiér Bertie Ahern novinářům řekl, že projev Angely Merkel odstartoval proevropskou kampaň v Irsku. Dalším bodem kampaně bude dnešní návštěva předsedy Evropské komise.

Proevropsky orientovaný Ahern řekl, že v květnu odstoupí, aby se mohl bojovat proti obvinění z finančních machinací. Jeho nástupce, bývalý ministr zahraničí, Brian Cowen přislíbil, že vítězství ANO v referendu bude jeho hlavní prioritou.

Jeho snahu komplikuje zveřejnění záznamu z irské vlády v deníku Irish Daily Mail v pondělí 14. dubna. V dokumentu se říká, že místopředsedkyně Evropské komise Margot Wallström irskému ministru zahraničí Dermotu Ahernovi řekla, „že Komise je ochotná zmírnit nebo pozdržet informace, které by nemohly být prospěšné“ v kampani před referendem.

Podle záznamu vláda věří, že „většina obyvatel nebude mít čas studovat text a bude podporovat politiky, kterým věří“. Proto také dále uvádí, že „cílem je zaměřit kampaň na obecné výhody EU než na samotnou Smlouvu“.

Irský premiér (Taoiseach) zlehčoval záznam na společné tiskové konferenci s německou kancléřkou. Prohlásil: „Návrhy, že Evropa nějak záměrně změní svá prohlášení před referendem, nemá jakékoli opodstatnění.“