Verheugen obhajuje členství Turecka v EU

Verheugen

Místopředseda Evropské komise Günter Verheugen kritizoval Evropskou unii za to, že vysílá „negativní signály“, a zdůraznil, že cílem přístupových rozhovorů je plné členství Turecka v Unii.

Souvislosti:

Přístupová jednání s Tureckem Evropská unie zahájila 3. října 2005. Rozhovory jsou brány jako časově neomezené a očekává se, že potrvají nejméně deset let. Někteří evropští představitelé obhajují tzv. privilegované partnerství, aby ukázali svůj negativní postoj k členství Turecka v EU. V současné době Evropská komise se snaží jednání zrychlit, protože došlo k jejich zpomalení díky nevyřešeným problémům jako jsou např. otázka Kypru a svoboda projevu. Na konci září Evropský parlament odhlasoval zprávu, která je vůči Turecku velmi kritická.

Témata:

Dřívější komisař pro rozšíření Günter Verheugen ve včerejším rozhovoru pro německé noviny Bild am Sonntag varoval: „Evropa posílá Turecku výlučně negativní signály.“ A dodal: „Zaměřujeme se na nedostatky země a nepovzbuzujeme ji ke změnám. To podněcuje k odporu k reformám, které požadujeme, což následně vede Evropu k názoru, že Turci to neumí zvládnout.“ „Je to nebezpečná spirála, která může vést k  politické prohře nejvyššího významu,“ zdůraznil.

Jeho komentář podporuje sdělení současného komisaře pro rozšíření Olliho Rehna z minulého týdne, kterým varoval, že diskuse o „privilegovaném partnerství“ představují riziko, že Turecko bude na postoj EU reagovat.

Postoj Verheugena je v ostrém rozporu s názorem německé kancléřky Anfely Merkel, která během své návštěvy Turecka minulý týden znovu zdůraznila, že dává přednost „privilegovanému partnerství“. Nicméně dodala, že nebude stát v cestě jednání o členství. Po ukončení své cesty se kancléřka střetla se sociálními demokraty ohledně členství Turecka v EU.

Stanoviska:

Potenciální kandidát na francouzského prezidenta Nicolas Sarkozy potvrdil svůj odmítavý postoj k členství Turecka v EU když prohlásil, že pokud Ankara nesplní své závazky vůči Kypru, Unie by měla přístupová jednání pozastavit.

Finský premiér Paavo Lipponen zdůraznil, že Turecko je pro EU důležité. Řekl: „Finsko se tímto problémem zabývá. Strany musí být úspěšné. Pokud ne, Turecko, EU a kyperští Turci a Řekové ztratí.

Sociálnědemokratický poslanec Evropského parlamentu Martin Schulz uznal, že existují některé velké překážky, které brání členství Turecka v EU. Vyjádřil obavy, že jednání mohou být zastavena, jestliže se nenajde řešení kyperské otázky.

Pravicový rakouský politik Peter Westenthaler řekl, že Turecko „nebude nikdy připraveno“ ke vstupu do Unie. „Politicky, ekonomicky a technicky bude vstup Turecka vyžadovat velké nároky na EU,“ dodal.

Další kroky:

Zpráva Komise o pokroku přístupových jednání s Tureckem by měla být zveřejněna 8. listopadu 2006, společně s dokumentem Komise o „schopnosti dalšího rozšíření“. Rada by měla o této zprávě hlasovat v prosinci.