Verheugen: „Malé státy nemusí mít vlastního komisaře“

Evropský komisař Günter Verheugen, který je odpovědný za problematiku průmyslu, včera v rozhovoru pro německou stanici ZDF prohlásil, že malé členské země Unie nemusí mít vlastního komisaře nebo komisařku.

V rámci reformy institucí Unie, a tedy i Evropské komise, která by měla přinést větší efektivitu jejich fungování, není podle Verheugena nutné, aby malé členské státy měly vlastního komisaře. Místo toho navrhl, aby tyto země jmenovaly pouze zástupce členů Evropské komise.

Verheugen ve včerejším rozhovoru pro německou stanici ZDF doslova řekl: „Malé členské země budou více profitovat z toho, když budou mít zástupce komisaře, který bude odpovědný za důležitou oblast, než z komisaře, který se bude zabývat marginální problematikou.“ Zároveň zdůraznil, že „potřebujeme průbojnou, malou a vysoce kompetentní Komisi“.

Prohlášení místopředsedy Komise přichází ve chvíli, kdy se Německo ujalo předsednické funkce EU a jasně deklarovalo, že bude usilovat o znovuotevření otázky reformy institucí a evropských politik – tedy obnovení debaty o podobě evropské ústavní smlouvy. Sám Verheugen uvedl, že chce právě přispět do této debaty.

Místopředseda Komise se také věnoval otázce volby předsedy Evropské komise. Podle Verheugena by předseda Evropské komise měl být volen Evropským parlamentem a nikoli vybírán národními vládami. Takto zvolený předseda by poté jmenoval členy Evropské komise, a to na základě vlastního uvážení a ne na základě nominací národních vlád členských zemí Unie.