Výřečnost evropských komisařů

rozšíření

Francouzský komisař Jacques Barrot navrhl vynechání určitých částí textu Ústavy pro Evropu s cílem zachránit dokument, zatímco nizozemská komisařka Neelie Kroes uvedla, že by EU měla mít maximálně 27 členů. Obě prohlášení komisařů jsou v rozporu s oficiální linií Evropské komise.

Komise je přesvědčená, že text ústavní smlouvy by měl být ponechaný ve své současné podobě, která podporuje další rozšiřování Unie o země Balkánu a Turecko.

Místopředseda Komise a komisař pro dopravu Jacques Barrot v rozhovoru pro rakouský deník Kurier 2. ledna 2006 uvedl, že „ze stávajícího textu Ústavy EU by měli být vyňaty části o reformě institucí EU a základních právech a ty by pak měly být samostatně ratifikované.“

Komisař pro dopravu uvedl, že některá další ustanovení ústavní smlouvy by měla být také zachována, například rozšíření oblastí většinového hlasování, poměr váženého hlasování nových členských zemí a nový úřad ministra zahraničních věcí EU. Vynechat by se podle Barrota měly články o rozdělení pravomocí mezi EU a jejími členskými státy.

Stanovisko komisaře Barrota je v rozporu s oficiální pozicí Bruselu, která se staví proti vynechávání částí textu z ústavní smlouvy. Komise v říjnu 2005 ve svém „Plánu D“, který je zaměřený na navázání diskuse s občany EU, uvedl, že „věří v celkovou rovnováhu v ústavní smlouvě, která by neměla být narušená postupnou implementací jednotlivých částí textu.“ „Plán D“ je příspěvkem Komise k „období reflexe“, na kterém se evropští lídři dohodli v červnu 2005 v reakci na negativní výsledky referend o ústavní smlouvě ve Francii a v Nizozemí.

Nizozemská komisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroes vyjádřila svůj osobní názor na další důležitou politiku EU – plánované rozšíření Unie. Podle nizozemské zpravodajské agentury ANP Kroes během nedávného vystoupení v televizi navrhla, že by se 25-členná unie po naplánovaném přijetí Bulharska a Rumunska v roce 2007 už neměla dále rozšiřovat.

Komisařka řekla: „Dokážu pochopit, že lidé si kladou otázku, kam směřujeme, kde leží hranice? Myslím, že při 27 členech by se mělo říci: stačí.“ Neelie Kroes naznačila, že EU se stane neovladatelnou, pokud se rozšíří o více členů. „Podle mých zkušeností by vás nikdy ani nenapadlo mít 27-členný management ve firmě,“ uvedla komisařka.

Její prohlášení přišla poté, co EU v druhé polovině roku 2005 uskutečnila některé významné kroky směrem k dalšímu rozšiřování včetně zahájení přístupových rozhovorů s Tureckem a Chorvatskem, odstartování jednání o asociační dohodě se Srbskem a Bosnou a udělením oficiálního kandidátského statusu Makedonii. Komise tyto kroky plně podpořila.

Výřečná nizozemská komisařka způsobila rozruch také v září, když veřejně podpořila Angelu Merkel v německých volbách.