Včera začal v Bruselu summit EU

Vlajky

Hlavy států a vlád členských států se včera (21.června) sešly v Bruselu ke dvoudennímu jednání o nové podobě smlouvy EU.

Hlavním tématem pravidelného setkání nejvyšších představitelů členských zemí EU je nová smlouva, která by měla doplnit stávající smlouvy Unie. Jejím základem by se měl stát původní návrh euroústavy. Německé předsednictví připravilo pro členské státy tento týden text o jedenácti stranách a ten by se měl být podkladem pro diskuse na summitu.

Výsledek jednání je velmi nejistý, protože členské státy se nedokázaly shodnout na jednotném názoru na podobu nové unijní smlouvy. Prozatím se zdá být jasné, že bude upuštěno od slova ústava a také funkce ministra zahraničí EU by neměla být zřízena.

Polsko, Velká Británie a dokonce i Španělsko pohrozily vetem, pokud výsledek jednání nebude korespondovat s jejich požadavky. Španělská vláda se vyjádřila v tom smyslu, že pokud návrh nové smlouvy nepůjde dostatečně daleko a neposune EU výrazným způsobem vpřed, tak dohodu zablokuje. Britský premiér Tony Blair před summitem vytyčil čtyři oblasti v nichž Velká Británie nebude ochotná ustoupit. Polsko odmítá přijmout způsob hlasování na základě dvojí většiny (55% států a 65% obyvatel), který je převzatý z původního návrhu euroústavy, a navrhuje vlastní založený na druhé odmocnině z celkového počtu obyvatel jednotlivých států. Varšava několikrát zopakovala, že pokud jejímu požadavku nebude vyhověno, použije práva veta a zablokuje jednání.

Situaci ještě více vyostřil polský premiér Jaroslav Kaczynski, který v úterý v polském rozhlase prohlásil, že, kdyby nebyla druhá světová válka, Polsko by dnes nemuselo požadovat změnu hlasování. Připomněl tak velké ztráty, které Polsko utrpělo za německé okupace. Všichni účastníci summitu tato prohlášení odmítli a vyzvali polské představitele, aby se vrátili do současnosti.

Česká republika podporuje polský návrh na změnu hlasování, ale zároveň chce, aby byl summit úspěšný. Proto včera Češi přišli s kompromisním řešením, které počítá s dvojí většinou na základě 55% států a 62% obyvatel, což by mírně vylepšilo pozici středně velkých členských států.

Většina politiků vyjádřila včera svou ochotu dospět na summitu ke kompromisnímu řešení. Současně, ale uznávají, že jednání nebudou jednoduchá a je možné že se prodlouží až do soboty. Tomu odpovídá i fakt, že dnešní rozhovory mezi polským prezidentem Lechem Kaczynským, německou kancléřskou Angelou Merkem a francouzským prezidentme Nicolasem Sarkozym nepřinesly žádný výsledek. Polský prezident prohlásil: „Rozhovory ukázaly, že situace je složitá.“