Vanhanen: Ústavní smlouva je dobrý kompromis

ústavní smlouva

Finský premiér Matti Vanhanen chce, aby evropská ústavní smlouva byla ve Finsku ratifikována dříve, než se jeho země ujme 1. července 2006 předsednictví EU.

Předseda finské vlády Matti Vanhanen při své včerejší návštěvě Bruselu uvedl, že ratifikace evropské ústavní smlouvy by mohla být ve Finsku dokončena ještě během května. Příští týden by se totiž ústavní smlouvou měl zabývat parlament a očekává se, že dokument schválí.

Podle informací ČTK Vanhanen prohlásil: „Ústavní smlouva je daleko lepší než stávající smlouvy a Finsko ji rozhodně podporuje, stejně jako podporuje komunitární přístup, společné instituce EU a jednotu Evropské unie. Tato smlouva je dobrý kompromis a bylo by velmi obtížné vypracovat něco jiného.“

Jednou z priorit finského předsednictví by mělo být právě budoucí směřování Unie. V souvislosti s ratifikací evropské ústavní smlouvy v ostatních státech Unie Vanhanen řekl, že se v tomto směru pravděpodobně během finského předsednictví nic nezmění a že bude nutné počkat, jak dopadnou volby ve Francii, které se mají uskutečnit v polovině příštího roku. „To je realita. Kvůli tomu ale nemůžeme zůstat o rok déle v posteli. Finsko bude usilovat o vylepšení pověsti a kreditu Unie podle stávajících smluv a připraví tak lépe půdu pro konečné schválení ústavy.“

Podle původního harmonogramu by měl být proces ratifikace evropské ústavní smlouvy dokončen na podzim tohoto roku. Odmítnutí dokumentu francouzskými a holandskými voliči v květnu a v červnu 2005 ale znamenal pozastavení ratifikačního procesu v některých zemích. Evropští představitelé se proto rozhodli zahájit tzv. období reflexe. Dalším osudem evropské ústavní smlouvy by se měla zabývat Evropská rada v červnu.

Evropská ústavní smlouva byla dosud ratifikována ve čtrnácti zemích. Kromě Finska uvažuje o předložení dokumentu parlamentu k ratifikaci ještě během rakouského předsednictví také Estonsko. Obnovit debatu o evropské ústavě chce také Angela Merkel, a to v rámci předsednictví Německa v EU, které bude probíhat v prvním pololetí roku 2007.