Václav Klaus diskutoval s německou kancléřkou o ústavě

Angela Merkel, zdroj: Evropská komise

Český prezident absolvoval včera návštěvu německé kancléřky Angely Merkel. Ta si Václava Klause pozvala, aby s ním diskutovala budoucnost evropské ústavní smlouvy. Prezident si po setkání pochvaloval, že se diskuse o evropských tématech posunuly více k obsahu.

Angela Merkel přijala Václava Klause na zámku Meseberg nedaleko Berlína. Tříhodinové schůzce byl přítomen také bývalý německý prezident Roman Herzog. Herzog vedl přípravu Charty základních práv EU, jež je součástí stávajícího textu ústavní smlouvy, ale je také znám pro svou kritiku hlubší evropské integrace.

Setkání s českým prezidentem bylo první z řady setkání, která mají probíhat po dobu 10 týdnů a během nichž chce německá kancléřka přesvědčit členské státy k oživení nové smlouvy pro Evropu. Český prezident má v EU nálepku předního euroskeptika, který nepovažuje novou smlouvu za prioritu.

Po včerejším setkání Václav Klaus ocenil, že se diskuse o ústavě přesunula blíže k obsahu. V minulosti se podle něj diskuse točila okolo postojů k původní verzi ústavy a rozdělovala podle nich diskutující na „dobré“ a „špatné“.

Klaus uvítal ochotu německé kancléřky hovořit neformálně o budoucnosti EU. Je důležité, že už i Berlín hovoří spíše o „nové smlouvě“ než o „ústavě“ nebo společném ministrovi zahraničí. Podle prezidenta je důležité diskutovat o roli národních států, ale také o jasném rozdělení pravomocí mezi členskými zeměmi a evropskými institucemi.

Nová smlouva by v sobě neměla obsahovat Chartu základních práv, říká Klaus. Je také důležité diskutovat o rozdělení hlasovacích práv v Radě, neboť stávající text ústavní smlouvy zvýhodňuje velké země.

Podle Klause si německé předsednictví nyní uvědomuje, že jde především o obsah změn ve Společenství a ne o časový harmonogram. Prezident je přesvědčen, že „časový harmonogram není důležitý“. Poukázal přitom na německý plán uspořádat během portugalského předsednictví mezivládní konferenci o nové evropské smlouvě a připravit novou smlouvu do voleb do Evropského parlamentu v roce 2009. Dodal ale, že není kam spěchat. EU podle něj funguje i bez ústavy.

Roman Herzog se v uplynulých týdnech vyslovil pro tzv. „dvourychlostní“ EU, podle níž by si některé země mohly zvolit těsnější formu spolupráce než jiné. To by bylo možné i podle českého prezidenta, muselo by se však být uznat, že rychlejší země nejsou lepší než ty, které si zvolí pomalejší tempo integrace.