V Dánsku se referendum o nové smlouvě EU konat nebude

Zítra by měli představitelé EU a členských zemí oficiálně podepsat text nové Lisabonské smlouvy. Dánská vláda prohlásila, že ratifikace této smlouvy neproběhne v referendu, ale v parlamentu, kde se očekává široká podpora pro její přijetí.

Po včerejším zasedání vlády (11. prosince 2007) dánský premiér Anders Fogh Rasmussen na tiskové konferenci prohlásil: „Vláda plánuje ratifikaci smlouvy v parlamentu.“

Dánsko bylo považováno za jednu z mála zemí, jejichž ústava může vyžadovat lidové hlasování o textu smlouvy – krok, kterého se proevropští politici obávají od roku 2005, kdy voliči ve Francii a Nizozemsku v referendu odmítli návrh evropské ústavní smlouvy, což zabrzdilo důležitou reformu evropských institucí po rozšíření Unie.

Dánská lidová strana, která podporuje vládnoucí koalici, se stále domnívá, že uskutečnění referenda je důležité, a tvrdí, že jinak dochází „k podvodu“ na voličích.

Podle ústavy se referendum musí konat v případě, pokud právní přezkoumání prokáže, že dochází k přenosu suverenity z Dánska na EU. Rasmussen ale říká, že přezkoumání textu, který byl schválen v říjnu lídry EU, ministerstvem spravedlnosti ukázalo, že nedochází k přenosu suverenity z Dánska a vláda tedy není povinna vyhlásit referendum.

Rozhodnutí přineslo úlevu mnoha představitelům členských států EU, kteří se připravují na podpis Lisabonské smlouvy 13. prosince 2007. Nová smlouva by měla snadno získat souhlas dánského parlamentu, protože opoziční sociální demokraté a sociální liberálové podpořili rozhodnutí premiéra Rasmussena.

Na druhé straně referendum by bylo mnohem riskantnější volbou, protože obyvatelé Dánska mají ambivalentní vztah k EU. V referendu v roce 1992 Dánové odmítli přijetí Maastrichtské smlouvy a teprve po dojednání výjimek ze smlouvy, zejména v oblasti justice a vnitřních věcí a spolupráce v oblasti obrany, došlo ve druhém referendu, které se konalo o rok později, ke schválení Maastrichtské smlouvy. V dalším referendu, které proběhlo v roce 2000, Dánové odmítli přijetí společné evropské měny.

Poté, co byl Rasmussen minulý měsí potřetí zvolen do funkce premiéra, oznámil, že by rád zrušil výše zmíněné výjimky. K prosazení svého programu předpokládá uskutečnění druhých kol referend, zejména o euru.

Rasmussen řekl, že neví, zda jeho rozhodnutí neovlivní rozhodovací proces v dalších zemích EU. „Každá země má suverénní právo učinit rozhodnutí založeného na požadavcích ústavy, tradice a zvyků. Naše rozhodnutí jsme učinili na základě tradice a zvyků Dánů,“ prohlásil.

Jedinou zemí, která má z ústavy povinnost zorganizovat referendum o nové smlouvě, je Irsko. Dalšími zeměmi, kde by se referendum mohlo uskutečnit, jsou Francie, Nizozemsko a Velká Británie. Všechny tři země ale prohlásily, že ratifikace Lisabonské smlouvy proběhne parlamentní cestou, přestože občané si přejí lidové hlasování.