Úvahy o změně smlouvy EU vyvolávají v Bruselu pochyby

zdroj: Rada EU.

V důsledku dluhové krize eurozóny se necelé dva roky poté, co v platnost vstoupila obtížně schvalovaná Lisabonská smlouva, začíná znovu mluvit o dalších změnách. Jedna z prvních veřejných diskusí, která se na toto téma v Bruselu uskutečnila, ukázala, že názory na nové úpravy jsou všechno jen ne jednotné.

„Hlavním problém leží z politického hlediska na úrovni Rady. Členské státy, ty nejvýznamnější z nich, si před krizí a ještě hodnou chvíli po jejím vypuknutí vůbec neuvědomovaly, co je v sázce,“ uvedl místopředseda Evropské komise Joaquín Almunia na konferenci pořádané think-tankem Friends of Europe. Zdůraznil však, že nemluví jménem Komise, ale „jako politik“.

Politikům podle něj chyběla k rázným opatřením politická vůle a protikrizová opatření lepili po částech. „Nedostatek politického uvědomění a politické vůle nyní korigovali a manévrují nás ke změně smlouvy. To je ale velmi riskantní. Nedoporučuji to. Ještě jsme k tomu nedospěli,“ uvedl Almunia.

Oficiální postoj Evropské komise je přitom poněkud odlišný. Předseda Evropské komise José Manuel Barroso v minulých dnech prohlásil, že Komise je vůči dalším změnám smlouvy otevřená.

O možné nutnosti sáhnout znovu k úpravě evropské smlouvy mluví v těchto dnech především Německo. Dokument by podle německých politiků mohl dát eurozóně potřebné nástroje k zajištění stability, posílit vymahatelnost fiskálních pravidel a v delším časovém horizontu by mohl zabránit opakování dalších dluhových krizí eurozóny.

Média ve středu citovala německého ministra zahraničí Guida Westerwelleho, který prý uvedl, že Berlín bude usilovat o změny smlouvy na konventu všech 27 členských zemí EU. Odehrát by se měl podle něj v roce 2012.

Změny smlouvy odmítl na včerejší konferenci také liberální europoslanec Alexander Alvaro (ALDE), jinak spolustraník Westerwelleho. Podle něj v členských zemích „ke změně smlouvy chybí politická vůle“.

Prezident Friends of Europe Etienne d’Avignon uvedl, že pokud by na loňské výroční konferenci někdo vybízel ke změnám smlouvy, vypadal by „jako naprostý blázen“.

„Proč se to změnilo? Protože řada vlád ke svému velkému zklamání zjistila, že dvojí hra, kdy na jedné straně brání své národní zájmy a na druhé v Bruselu vypouští evropanské šumy, začne být v určitou chvíli naprosto nekonzistentní,“ řekl.